Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Lutomiersk i Konstantynów kłócą się o tramwaj

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
18-01-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Lutomiersk i Konstantynów kłócą się o tramwaj
fot. Kasper Fiszer
Samorządy Lutomierska i Konstantynowa Łódzkiego wymieniają się niepodpisanymi oświadczeniami ws. remontu nieczynnej linii tramwajowej łączącej te miasta. Lutomiersk zarzuca sąsiadom brak woli modernizacji, co skutkowało utratą szans na dofinansowanie, natomiast Konstantynów wskazuje, że to Lutomiersk nie dopełnił formalności i nie przygotował dokumentów.

Tramwaj do Konstantynowa i Lutomierska przestał dojeżdżać w 2019 r. Teraz trwa opóźniony remont odcinka, łączącego Łódź i Konstantynów. Niepewne są zaś losy dalszej trasy – w kierunku Lutomierska.

Niespodziewanie wczoraj (17 stycznia) gmina Lutomiersk wydała w tej sprawie oświadczenie. Jak twierdzi samorząd, „brak woli władz Konstantynowa Łódzkiego w kwestii modernizacji linii tramwajowej na odcinku Pl. Wolności – Ignacew” doprowadził do wykreślenia lutomierskiego projektu, utraty „zagwarantowanego dofinansowania” w wysokości 11,781 mln zł oraz uniemożliwił Lutomierskowi złożenie wniosku o fundusze unijne.

Lutomiersk dalej jest zainteresowany powrotem tramwaju. „Transport tramwajowy to jedna z najbardziej ekologicznych form transportu, która pozwala w sposób bezpieczny i szybszy niż transport autobusowy dotrzeć mieszkańcom do miejsc nauki, pracy, placówek leczniczych itp. Linia tramwajowa funkcjonująca od prawie 100 lat, stanowi cenne, historyczne świadectwo rozwoju podmiejskiej komunikacji tramwajowej. (…) Doceniając znaczenie linii tramwajowej, decyzją burmistrza miasta i gminy Lutomiersk z dniem 25 października 2023 r. linia na terenie Gminy Lutomiersk (plac Jana Pawła II – Ignacew) wpisana została do Ewidencji Zabytków, co oznacza, że można ją wyremontować, lecz nie można jej bezpowrotnie rozebrać” – podaje Lutomiersk. Samorząd złożył wniosek do Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego o dofinansowanie w kwocie 55 mln zł na modernizację linii w granicach gminy Lutomiersk w ramach unijnej perspektywy 2023-27.

We wrześniu 2023 r. Lutomiersk miał wystąpić do Konstantynowa o podjęcie działań zmierzających do pozyskania środków na remont konstantynowskiego odcinka za pl. Wolności. „Mając na uwadze wspólne dobro mieszkańców gmin (Lutomierska, Konstantynowa Łódzkiego), samorząd Gminy Lutomiersk wyraża nadzieję, że władze Konstantynowa podejmą działania i rozpoczną proces przygotowawczy modernizacji linii tramwajowej od Placu Wolności do Ignacewa. Bez zaangażowania gminy Konstantynów Łódzki, nie da się odtworzyć linii 43 do Lutomierska” – podaje samorząd Lutomierska.

Jeszcze wczoraj Lutomierskowi swoim oświadczeniem odpowiedział Konstantynów Łódzki. Samorząd wskazał, że to Lutomiersk nie przygotował odpowiednich dokumentów aplikacyjnych – mimo wezwania opublikowanego przez stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny. Wójt Tadeusz Borkowski miał też, jako jedyny, głosować przeciwko zwiększeniu dofinansowania na projekt modernizacji linii tramwajowej łączącej Łódź i Konstantynów Łódzki. Pisma Konstantynowa do Lutomierska z pytaniami o podjęte działania miały pozostać bez odpowiedzi. „Obarczanie winą innych za swoje zaniedbania nie doprowadzi do skutecznego rozwiązania. Bez zaangażowania, współpracy i przychylności Gminy Lutomiersk, nie da się odtworzyć linii 43 do Lutomierska” – konkluduje Konstantynów Łódzki.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Prawo & Finanse

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Roman Czubiński 08 maja 2022

Lutomiersk: Co dalej z tramwajem? Gmina pisze do premiera

Komunikacja

Lutomiersk z kolejnym podejściem do studium modernizacji tramwaju

Przestrzeń

Zobacz również:

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Prawo & Finanse

Tramwaj do Lutomierska: Spór między gminami

Roman Czubiński 08 maja 2022

Lutomiersk: Co dalej z tramwajem? Gmina pisze do premiera

Komunikacja

Lutomiersk z kolejnym podejściem do studium modernizacji tramwaju

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5