Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Lutomiersk: Co dalej z tramwajem? Gmina pisze do premiera

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
31-01-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Lutomiersk: Co dalej z tramwajem? Gmina pisze do premiera
fot. Kasper Fiszer
Czy doczekamy się zapowiadanego remontu linii tramwajowej do Lutomierska? Tamtejszy samorząd liczy na współpracę z innymi gminami oraz na wsparcie ze strony rządu. Na razie nie ma jednak w tej sprawie żadnych konkretów, a los połączenia wydaje się coraz bardziej niepewny.

Już od trzech lat nie kursują tramwaje linii 43B (dawniej oznaczane jako 43) łączące Łódź z Lutomierskiem przez Konstantynów Łódzki. W zeszłym roku gmina Lutomiersk, która jest właścicielem infrastruktury na swoim terenie ogłaszała postępowania dotyczące przygotowania dokumentacji aplikacyjnej o środki unijne na modernizację zdegradowanego torowiska, która jest konieczna, aby ruch został wznowiony. Przetargi nie zakończyły się jednak wyborem oferenta, a póki co podłódzki samorząd nie zdecydował się na ponowienie zamówienia.

Podłódzki samorząd apeluje o wsparcie

Przyszłość połączenia wydaje się więc mocno niepewna – tym bardziej, że dotychczas nie doczekały się konkretyzacji zapewnienia władz centralnych o wsparciu remontu ze środków przeznaczonych na projekty komplementarne wobec Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak przekonuje jednak lokalny samorząd, gmina nie zrezygnowała ze starań o reaktywację tramwaju. – 29 grudnia 2021 r. podjęta została w tej sprawie uchwała Rady Gminy Lutomiersk – mówi Krzysztof Paczkowski, inspektor w Referacie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Gminy Lutomiersk.

Dokument ten nie ma jednak charakteru konkretnego planu działań i stanowi jedynie apel o podjęcie wspólnych działań przez urzędy miast z Łodzi i Konstantynowa Łódzkiego, a także o wsparcie ze strony rządu. Na mocy uchwały wójt został zobowiązany do przekazania stosownych pism m.in. władzom sąsiednich miast oraz premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. W tegorocznym budżecie gmina Lutomiersk nie zapisała odpowiednich kwot na powtórzenie zamówienia na dokumentację projektu unijnego, można się więc spodziewać, że bez wsparcia zewnętrznego niewielki samorząd nie podejmie dalszych, konkretnych działań.

Współpraca samorządów konieczna do wznowienia ruchu


Należy w tym miejscu przypomnieć, że Łódź i Konstantynów planują wspólnie wyremontować część dawnego ciągu od łódzkiej pętli Zdrowie do konstantynowskiego trójkąta manewrowego. Tam właśnie kończyły się przed zawieszeniem ruchu kursy oznaczone jako 43A (dawniej 43bis). Część linii lutomierskiej leżąca już za trójkątem znajduje się na terenie gminy Konstantynów Łódzki, która na razie nie podjęła działań zmierzających do odtworzenia kursów dalej niż do swojego krańca.

Współpraca samorządów jest więc niezbędna do przywrócenia kursów na pełnej trasie. Tymczasem do Lutomierska dojechać można tylko autobusową linią zastępczą 43B. Obsługuje ją na zlecenie łódzkiego MPK prywatna firma BP Tour.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5