Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Lubuskie: Ze starostami o planie transportowym

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
05-05-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa lubuskie.pl

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Lubuskie: Ze starostami o planie transportowym
fot. Tb808. lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Trwają prace nad kolejną aktualizacją Planu Transportowego dla województwa lubuskiego. Zakończyły się już konsultacje dokumentu. Po ich uwzględnieniu zarząd województwa skierował uchwałę pod obrady sejmiku. Radni zajmą się tym tematem podczas najbliższej sesji 16 maja. Jednak, aby sieć połączeń w regionie była kompletna, swoje plany przygotować muszą starostwa powiatowe, a następnie gminy. W związku z tym 29 kwietnia br. odbyło się spotkanie marszałek Elżbiety Anny Polak oraz członek zarządu Alicji Makarskiej z przedstawicielami lubuskich powiatów, którzy zaprezentowali stopień zaawansowania prac na swoich obszarach.

Przypomnijmy, 16 listopada ubiegłego roku radni województwa lubuskiego przyjęli zaktualizowany plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na terenie naszego regionu. Zawierał on organizację przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym oraz na 18 liniach komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej w transporcie drogowym. Jednak w związku z licznymi uwagami dotyczącymi dokumentu został on po raz kolejny poddany konsultacjom. Po ich zakończeniu został zatwierdzony i skierowany pod obrady sejmiku województwa. Kolejna aktualizacja rozszerza katalog linii komunikacyjnych w transporcie drogowym do 190 połączeń. Jest to konieczne ze względu na jak najlepsze zapewnienie dostępu do publicznej komunikacji pasażerskiej.

Lubuskie jest więc przygotowane. Teraz czas na plany powiatowe i gminne. – Chciałabym, żeby starostowie mieli świadomość, że mają takie kompetencje, żeby budować u siebie sieć komunikacyjną. Te sieci będą później wpisywać się w regionalny transport – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Jeżeli nie powstanie siatka połączeń, to poszkodowani zostaną mieszkańcy województwa. Dopóki nie stworzycie państwo planów transportowych, gminy nie będą wiedziały co dalej – dodała Alicja Makarska, członek zarządu.

Podczas spotkania przedstawiciele powiatów prezentowali poziom zaawansowania prac na swoich obszarach. Jako największy problem wskazali brak porozumień z gminami, które często nie są zainteresowane podjęciem tematu. (sieć komunikacyjna na terenie powiatów powinna być tworzona na podstawie porozumień powiatowo-gminnych). Są jednak przykłady dobrej współpracy i działań na rzecz powstania spójnego planu transportowego. Należy do nich powiat zielonogórski. - Zakładamy związek powiatowo- gminny. Powołaliśmy dwie grupy, które zajmują się tym tematem: legislacyjną i roboczą. Mamy ustalony statut. Grupa robocza pracuje nad liniami i nad ich rentownością.

Później będziemy sprzedawać operatorom gotową siatkę połączeń w pakiecie – mówił Waldemar Kotlarski Wicestarosta Zielonogórski. Powiat współpracuje także z miastem Zielona Góra.

W dobrej sytuacji jest także powiat żagański. - Mamy opracowany statut poddany konsultacjom w gminach. Jest związek gmin. Gminy przedstawiły swoje propozycje. Chcemy, aby był to plan nieco bardziej rozbudowany. Co prawda, nie musimy go realizować ale chcemy. Przekonaliśmy gminy o zasadności i celowości jego powstania. Myślę, że powinniśmy zdążyć – wyjaśnił Marek Kopta, Wicestarosta Żagański.

Aby wypracować podobną sytuację w pozostałych powiatach pod koniec czerwca z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak odbędzie się spotkanie przedstawicieli powiatów, gmin, samorządu województwa oraz lubuskich parlamentarzystów. Spotkanie będzie miało także na celu aktywizację gmin w procesie tworzenia planów transportowych. – Widzę, że powiaty są przygotowane. Przewija się tutaj pozytywny stosunek. Bardzo mnie to cieszy, bo to daje szansę na pozytywny koniec, a tym samym dobrą sieć komunikacyjną w regionie lubuskim – mówiła podsumowując marszałek.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Bezpłatne autostrady? Nie tego chcą Polacy

Komunikacja

Bezpłatne autostrady? Nie tego chcą Polacy

Łukasz Malinowski 09 czerwca 2023

Więcej autobusów lepsze niż duże projekty transportowe?

Mobilność

Więcej autobusów lepsze niż duże projekty transportowe?

Przemysław Farsewicz 10 czerwca 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Bezpłatne autostrady? Nie tego chcą Polacy

Komunikacja

Bezpłatne autostrady? Nie tego chcą Polacy

Łukasz Malinowski 09 czerwca 2023

Więcej autobusów lepsze niż duże projekty transportowe?

Mobilność

Więcej autobusów lepsze niż duże projekty transportowe?

Przemysław Farsewicz 10 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5