Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Lubuskie: Gmina Zabór uruchomi nowe połączenia do Zielonej Góry

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-20 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lubuskie: Gmina Zabór uruchomi nowe połączenia do Zielonej Góry
fot. Mohylek, lic. CC BY-SA 3.0Tablica wjazdowa do miejscowości Rajewo w gminie Zabór
W lubuskiej gminie Zabór pojawią się niebawem dwie nowe linie komunikacji obsługiwane przez PKS Zielona Góra. Lokalny samorząd chce bowiem zareagować na zmieniające się potrzeby transportowe swoich mieszkańców, którzy dziś dojeżdżają do pracy m.in. w Starym i Nowym Kisielinie – do niedawna niezależnych miejscowościach, dziś – osiedlach Zielonej Góry.

W obliczu trwającego regresu utrzymywanej komercyjnie autobusowej komunikacji regionalnej coraz więcej – choć wciąż niewiele – lokalnych samorządów decyduje się na organizację połączeń o charakterze publicznym. Ostatnio plan rozszerzenia obsługi komunikacyjnej swojego terenu i zapewnienia dogodniejszego dojazdu do okolicznych miejscowości, przede wszystkim do niektórych dzielnic Zielonej Góry, ogłosiła lubuska gmina Zabór. Zamieszkuje ją ok. 4 tys. mieszkańców, a leży ona na terenie powiatu zielonogórskiego.

Siatka połączeń nie zmieniła się od lat, a potrzeby mieszkańców – tak

– Siatka połączeń transportu publicznego od wielu lat do chwili obecnej jest niezmienna. Tymczasem po połączeniu miasta Zielona Góra z gminą Zielona Góra komunikacja MZK rozszerzyła znacznie swój obszar działania. W Nowym Kisielinie powstała zaś strefa przemysłowa, na terenie której pojawiają się nowe zakłady pracy, w których coraz więcej mieszkańców gminy Zabór znajduje zatrudnienie. Te dwa czynniki wskazują na konieczność zmiany siatki połączeń na terenie naszej gminy – argumentuje Robert Sidoruk, wójt gminy Zabór.

Zdaniem samorządowca wspomniane zmiany gospodarcze spowodowały potrzebę zapewnienia skomunikowania ze Starym i Nowym Kisielinem (strefa przemysłowa; dziś obie te dawniej niezależne miejscowości stanowią część Zielonej Góry) oraz Droszkowem, Wielobłotami czy Tarnawą (to miejscowości gminy Zabór), czyli obszarami, których dotychczasowa siatka połączeń nie uwzglęniała. – Będą one obsługiwane przez dwie nowe linie komunikacyjne – zapowiada nasz rozmówca. Dojadą tam autobusy PKS Zielona Góra, z którym samorząd ma obecnie podpisaną umowę na realizację kursów dla młodzieży dojeżdżających do szkół.

Komunikacja będzie realizowana także w dni wolne

Już teraz gmina finansuje też dwa otwarte połączenia zielonogórskiego PKS, których obsługa nie jest dla przewoźnika rentowna. – Koszt miesięczny to ok. 1800 zł brutto – informuje nas Robert Sidoruk. Deklaruje, że dotychczasowa linia zostanie po zmianach zachowana, bo zapewnia ona dojazd dla mieszkańców gminy pracujących w Sulechowie i Cigacicach.

– Planowana liczba kursów [w nowym układzie komunikacyjnym] w czasookresie jednego dnia roboczego to 18 połączeń – zapowiada wójt. Co ważne, komunikacja ma być zachowana także w dni wolne od pracy – w trasy wyjedzie wówczas osiem kursów. – Finansowanie tych tras przez gminę zapewne w jakimś stopniu będzie konieczne, natomiast w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie tego określić, ponieważ chodzi tu o zupełnie nowe linie komunikacyjne. Połączenia będą monitorowane przez przewoźnika – dajemy sobie okres trzech miesięcy na tę operację – stwierdza nasz rozmówca.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Mobilis likwiduje kolejny PKS – w Mrągowie

Komunikacja

Mobilis likwiduje kolejny PKS – w Mrągowie

Kasper Fiszer 05 lutego 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5