Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Lublin: Postępuje przebudowa Al. Racławickich

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
01-08-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Lublin

Podziel się ze znajomymi:

Od ponad trzech miesięcy trwają intensywne prace na Alejach Racławickich oraz ulicach Lipowej i Poniatowskiego. Na 80% powierzchni ulic prowadzone są prace budowlane. Dotyczą one głównie infrastruktury podziemnej i robót rozbiórkowych. Wartość wykonanych dotychczas prac przekracza 7,7 mln zł. Podczas realizowanej inwestycji ochroną objęto ponad 90% obecnego drzewostanu. Prace zakończą się w przyszłym roku.

– Ten etap przebudowy jest kluczowy. Jego zakończenie pozwoli na rozpoczęcie kolejnych robót drogowych w wyższych warstwach jezdni. Cieszę się, że inwestycja tak bardzo potrzebna miastu i jego mieszkańcom nabiera rozpędu. Co ważne, w wyniku przeprowadzonych konsultacji, wprowadziliśmy kolejne zmiany w projekcie, w celu pozostawienia jeszcze większej liczby drzew na ulicach objętych pracami – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

Trwa przebudowa

Realizowane obecnie prace dotyczą modernizacji kanalizacji sanitarnej oraz budowy kanalizacji deszczowej. Na ul. Lipowej powstają trzy zbiorniki retencyjne, o łącznej pojemności 500 tys. litrów. Będą one przyjmowały wodę deszczową z Al. Racławickich od ul. Poniatowskiego w stronę ul. Lipowej i Krakowskiego Przedmieścia. Nowoczesna kanalizacja odprowadzi wodę do Czechówki przez ul. Poniatowskiego oraz do Bystrzycy przez ul. Lipową i Piłsudskiego. Dwa dodatkowe zbiorniki powstaną na Al. Racławickich w rejonie ronda Honorowych Krwiodawców. Przyjmą one 200 tys. litrów wody, która będzie odprowadzana również do Czechówki, ale przez al. Sikorskiego. Docelowo powstanie ponad 6 km nowej kanalizacji deszczowej. Obecnie wykonano już 1500 m kanałów. Na al. Długosza zakończyły się prace z branży sanitarnej. Powstała nowa sieć wodociągowa, na odcinku do ul. Popiełuszki.

Na poziomie 60% zaawansowane są prace przy budowie nowych gazociągów. Nowa infrastruktura gazowa powstała na Al. Racławickich, na odcinku od Centrum Spotkania Kultur do ul. Puławskiej. Długość nowego odcinka gazociągu to 1,6 km. Kompletna sieć gazowa będzie miała długość ponad 2 km. Najważniejszy przepływ gazu, stanowiący główne zasilanie, powstanie na ul. Poniatowskiego, do wysokości XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania. Będzie on podłączony do centralnej rozdzielni gazu zlokalizowanej również przy tej ulicy.

Równolegle postępują prace z branży drogowej, które prowadzone są na czterech odcinkach: rondzie Honorowych Krwiodawców, Alejach Racławickich na fragmentach jezdni od ul. Legionowej do Poniatowskiego oraz od ul. Poniatowskiego do wysokości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także na ul. Poniatowskiego do wiaduktu. Wykonywane jest tam wzmacnianie podłoża poprzez układanie podbudowy z kruszywa oraz podbudowy bitumicznej. Ponadto na przebudowywanych ulicach trwają prace elektryczne i telekomunikacyjne. Roboty prowadzone są na 1850 m ulic, a całość prac obejmie 3400 m.

Stara sieć trolejbusowa do wymiany

Istniejąca wzdłuż Al. Racławickich oraz na ul Lipowej infrastruktura trolejbusowa również ulega wymianie. Zdemontowano starą sieć trakcyjną wraz ze słupami. W miejscu dawnej infrastruktury wykonano fundamenty pod nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe, których finalnie zostanie posadowionych 190. Zmiany dotyczą również sygnalizacji świetlnej. Prace w tym segmencie obejmują układanie rur osłonowych. Część sygnalizacji została zdemontowana. Wraz z ponownym otwarciem ulic, do użytkowania oddanych zostanie 13 sygnalizacji świetlnych, w tym trzy nowe na ul. Grottgera, Rowerowej oraz Puławskiej.

Po otrzymaniu przez wykonawcę protokołu z kontroli ornitologicznej nastąpiła rozbiórka pustostanu zlokalizowanego przy ul. Poniatowskiego. W miejsce wyburzonego budynku poza budową wspomnianego gazociągu zostanie poprowadzona wschodnia jezdnia ul. Poniatowskiego ze ścieżką rowerową i chodnikiem.

Wraz z postępem prac, wprowadzane są kolejne zmiany w organizacji ruchu. W pierwszych dniach sierpnia przejezdna będzie al. Długosza. Dodatkowo ruch na Al. Racławickich, na odcinku od ul. Łopacińskiego do ul. Poniatowskiego, zostanie przełożony na nowo wybudowaną połowę jezdni. Zamknięte zostaną dla ruchu dwa pasy jezdni na Al. Racławickich, po stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmiany w organizacji ruchu nastąpią również na ul. Popiełuszki.

Do końca roku, zgodnie z założeniami harmonogramu inwestycji, realizacja zadań będzie zaawansowana w blisko 60%. Zakończenie inwestycji planowane jest w czerwcu 2021 r.

Drzewa są ważne


Zgodnie z deklaracjami podczas realizacji inwestycji priorytetem jest ochrona drzew. W wyniku rozmów Miasta z projektantem nastąpiła analiza dokumentacji, która pozwoliła na zmiany w projekcie i pozostawienie obecnego drzewostanu, w jak największym stopniu. Ostatecznie, spośród ponad 450 drzew rosnących przy Alejach Racławickich i ul. Lipowej, zostanie wyciętych tylko 6. W wyniku spotkań z mieszkańcami z ul. Lipowej nie zostanie wycięte żadne drzewo, a na Al. Racławickich ostatecznie liczba ta zmalała z 26 do 6. Łącznie na wspomnianych ulicach przesadzono 32 drzewa, dodatkowe 4 drzewa widoczne przy galerii handlowej na ul. Lipowej zostaną przesadzone ze względu na realizację prawoskrętu do Centrum Plaza. Dokumentacja projektowa przewiduje także nasadzenie ponad 180 nowych drzew wzdłuż jezdni przy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Po zakończeniu inwestycji infrastrukturze drogowej będzie towarzyszyć zieleń w liczbie ponad 700 drzew.

Kluczowa inwestycja drogowa miasta

Przebudowa Alei Racławickich, to dla Lublina projekt priorytetowy, którego realizacja wynika z szeregu dokumentów strategicznych Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego. Obszar objęty planowaną inwestycją ma strategiczne znaczenie nie tylko dla Lublina, ale całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, w związku z wyjątkową koncentracją wzdłuż Alei Racławickich instytucji publicznych, takich jak szkoły, urzędy czy uczelnie. Obszar ten jest bardzo intensywnie wykorzystywany nie tylko przez użytkowników samochodów osobowych, ale i przez komunikację miejską. Realizacja wszystkich zaplanowanych projektów, w których na drogach zostanie nadany priorytet transportowi publicznemu da efekt synergii, co przełoży się na sprawniejsze funkcjonowanie komunikacji zbiorowej w całym mieście, rozładowanie zatorów komunikacyjnych, a w konsekwencji skrócenie czasu przemieszczania się pomiędzy jego dzielnicami.

Ostatni remont Al. Racławickich miał miejsce w 1987 r. Obecny stan sieci i nawierzchni Al. Racławickich jest bardzo zły, co wprost zagraża bezpieczeństwu, jak również generuje znaczny hałas. Stan sieci gazowej określany jest jako przedawaryjny. Ponadto, Aleje nie posiadają kanalizacji deszczowej, co powoduje zalewanie i zanieczyszczanie posesji zlokalizowanych na sąsiednich ulicach. Także trakcja trolejbusowa jest w złym stanie technicznym i jej remont, przy obecnej szerokości ulicy, jest nieuzasadniony ekonomicznie, dlatego konieczna jest jej całkowita wymiana. Zatem każdy z elementów istniejącego układu drogowego wymaga interwencji, generuje wysokie koszty i niedogodności. Planowany do realizacji projekt, w sposób kompleksowy rozwiąże wszystkie istniejące problemy, ponieważ jego zakres obejmuje m. in. budowę/przebudowę wszystkich sieci, przebudowę drogi, trakcji trolejbusowej oraz wyznaczenie buspasów.

Przebudowa Alei Racławickich wraz z rondem Honorowych Krwiodawców, ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipową to główny komponent projektu unijnego „Przebudowa strategicznego korytarza transportu zbiorowego wraz z zakupem taboru w centralnej części obszaru LOF” realizowanego z udziałem środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł, z czego 85% dofinansowania stanowią środki europejskie.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

70 lat trolejbusów w Lublinie

Komunikacja

70 lat trolejbusów w Lublinie

inf prasowa 29 lipca 2023

Lublin: Trolejbusy jeżdżą na Choiny, ale na razie bez sieci trakcyjnej

Przestrzeń

Lublin. Trolejbusy już na nowej trasie do pętli Choiny

Przestrzeń

Lublin. Trolejbusy już na nowej trasie do pętli Choiny

Przemysław Farsewicz 26 października 2019

Lublin. Przetargi na przegubowe trolejbusy dla Solarisa

Komunikacja

Lublin. Przetargi na przegubowe trolejbusy dla Solarisa

jd/inf. pras. 21 października 2019

Zobacz również:

70 lat trolejbusów w Lublinie

Komunikacja

70 lat trolejbusów w Lublinie

inf prasowa 29 lipca 2023

Lublin: Trolejbusy jeżdżą na Choiny, ale na razie bez sieci trakcyjnej

Przestrzeń

Lublin. Trolejbusy już na nowej trasie do pętli Choiny

Przestrzeń

Lublin. Trolejbusy już na nowej trasie do pętli Choiny

Przemysław Farsewicz 26 października 2019

Lublin. Przetargi na przegubowe trolejbusy dla Solarisa

Komunikacja

Lublin. Przetargi na przegubowe trolejbusy dla Solarisa

jd/inf. pras. 21 października 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5