Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Lublin: Polsko-białoruskie starcie w przetargu na elektrobusy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-03-31 14:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin: Polsko-białoruskie starcie w przetargu na elektrobusy
fot. Homoatrox, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie otworzył oferty w przetargu na dostawy siedmiu autobusów elektrycznych klasy mega wraz z ładowarkami do rozmieszczenia na terenie zajezdni. O zamówienie ubiegają się dwa podmioty.

ZTM w Lublinie wymaga pojazdów o długości 17,5-18,75 m, mieszczących co najmniej 120 osób, w tym min. 40 na miejscach siedzących, z czego 10 będzie dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Pojazdy powinny posiadać cztery pary drzwi dwuskrzydłowych (po dwie na człon). Wymagana jest niska podłoga na całej długości, z wejściem na wysokości maks. 340 mm. Autobus powinien być klimatyzowany. Wymagane jest ogrzewanie mieszane elektryczno-spalinowe. W pojeździe powinny znaleźć się żółte poręcze oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Wymagane są okna przesuwne, monitoring, biletomat, kasowniki, system informacji pasażerskiej z ekranami LCD, LED i automatycznymi zapowiedziami głosowymi, nagłośnienie, system zliczania pasażerów.

Zalecany jest jeden centralny silnik, zabudowany przed osią napędową, napędzający most napędowy. Dopuszczone jest jednak rozwiązanie z dwoma silnikami trakcyjnymi o identycznych parametrach, zabudowanymi w portalowej osi napędowej. Całkowita moc silnika bądź silników wynosić musi co najmniej 240 kW. Wymagane są baterie litowo-jonowe o pojemności min. 150 kWh, pozwalające na przejechanie 40 km między doładowywaniami. W skład zamówienia wchodzi dostawa trzech ładowarek podwójnych (umożliwiających ładowanie jednego autobusu mocą min. 120 kW lub dwóch mocą min. 60 kW) oraz jednej ładowarki pojedynczej, stacjonarnych małej mocy, przeznaczonych do ładowania wolnego (do ładowania pojazdu mocą min. 60 kW). Ponadto pojazdy powinny być wyposażone w złącze pantografowe na dachu. Zamawiający zaleca też montaż paneli fotowoltaicznych o mocy min. 1 kWp dla poprawy bilansu energetycznego.

Dzisiaj (31 marca) minął termin składania ofert. Solaris Bus & Coach zaoferował 22,799 mln zł brutto, natomiast konsorcjum OPF i BKM-Ukraina, oferujące rozwiązania białoruskiej firmy Biełkommunmasz – 28,522 mln zł brutto. Obie oferty przewyższają budżet określony na kwotę 21,600 mln zł brutto.

Jeśli zamawiający zdecyduje się na zwiększenie środków, to o wyborze zdecydują cena (60%), warunki techniczne (22%), gwarancja (13%), zużycie energii (5%). Pod uwagę brane będą elektryczny układ napędowy, maksymalny prąd ładowania i rozładowania ogniw elektrochemicznych baterii trakcyjnych, całkowita pojemność autobusu oraz system ogniw fotowoltaicznych. Zamówienie powinno zostać zrealizowane do końca maja 2023 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Do Lublina przyjechały nowe trolejbusy [zdjęcia]

Przestrzeń

Do Lublina przyjechały nowe trolejbusy [zdjęcia]

Witold Urbanowicz 15 stycznia 2021

Lublin kupuje przegubowe elektrobusy

Przestrzeń

Lublin kupuje przegubowe elektrobusy

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5