Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Lublin podpisał umowę z Solarisem na elektrobusy i trolejbusy [wizualizacje]

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-12-05 12:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZTM Lublin

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin podpisał umowę z Solarisem na elektrobusy i trolejbusy [wizualizacje]
mat. ZTM Lublin
Lublin podpisał umowę z Solarisem na elektrobusy i trolejbusy [wizualizacje]
Lublin podpisał umowę z Solarisem na elektrobusy i trolejbusy [wizualizacje]
Lublin podpisał umowę z Solarisem na elektrobusy i trolejbusy [wizualizacje]
Lublin podpisał umowę z Solarisem na elektrobusy i trolejbusy [wizualizacje]
Lublin inwestuje w dalszy rozwój floty bezemisyjnych pojazdów. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie podpisał dziś z Solarisem trzy umowy na dostawę łącznie 20 autobusów elektrycznych oraz 15 trolejbusów. Zakup pojazdów był możliwy dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wartość zawartych kontraktów przekracza 106 mln złotych.

Wśród nowych pojazdów zamówionych przez Zarząd Transportu Miejskiego znajduje się 20 elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric i 15 przegubowych trolejbusów Solaris Trollino 18. Ich dostawy rozłożone są na okres od listopada 2020 roku (5 trolejbusów), do kwietnia 2021 roku (10 trolejbusów) i września 2021 roku (20 autobusów elektrycznych).

– Podpisane dzisiaj kontrakty to kolejny krok do budowania Lublina będącego centrum elektromobilności. Od lat stawiamy na rozwój nowoczesnego transportu miejskiego – ekologicznego i przyjaznego wszystkim użytkownikom. Inwestycje w autobusy elektryczne i trolejbusy sprawiają, że Lublin już dziś spełnia 25% próg udziału pojazdów elektrycznych w całej flocie, będąc w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie. W 2021 r. ta proporcja zmieni się diametralnie osiągając 50% udziału elektryków w komunikacji miejskiej – mówi Krzysztof Żuk, pPrezydent Miasta Lublin.

– Ogromnie się cieszę, że Lublin sukcesywnie rozbudowuje swoją flotę bezemisyjnych pojazdów w komunikacji miejskiej. Lublin to jedno z pierwszych miast, do którego już 1996 roku mogliśmy dostarczyć nasze autobusy. Bardzo dziękuję za ponad 20 lat współpracy i zaufania – mówi Petros Spinaris, wiceprezes firmy Solaris.

Autobusy Solaris Urbino 12 electric wyposażone będą w baterie Solaris High Power o pojemności 116 kWh, przystosowane do częstego i szybkiego ładowania. Zmagazynowana w nich energia napędzać będzie silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Proces kilkuminutowego uzupełniania baterii nastąpi poprzez zamontowany na dachu pantograf, z kolei w nocy ładowanie nastąpi poprzez złącze plug-in na terenie zajezdni. Na dachu znajdą się także panele fotowoltaiczne pozwalające optymalizować zużycie energii przez różne systemy autobusu.

Solaris oprócz pojazdów wybuduje i zainstaluje także infrastrukturę służącą uzupełnianiu energii. Cztery ładowarki pantografowe o mocy 450 kW każda, przeznaczone do szybkiego ładowania w trakcie dnia, umiejscowione zostaną na pętli Choiny, natomiast na zajezdni przy ul. Grygowej stanie dziesięć ładowarek stacjonarnych, każda umożliwiająca jednoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą 40 kW oraz dwie ładowarki mobilne o mocy 40 kW.


Zamawianych 15 przegubowych trolejbusów Solaris Trollino 18 również wyposażonych zostanie w baterie Solaris High Power, o pojemności 58 kWh. Umożliwiają one poruszanie się pojazdu poza siecią trakcyjną, np. w przypadku braku prądu lub konieczności zmiany trasy. Możliwe staje się również wyznaczanie nowych linii bez konieczności budowy sieci zasilającej. Poprzez automatyczny odbierak prądu, w który wyposażone zostaną trolejbusy, energia będzie napędzać trolejbus oraz ładować baterie z wykorzystaniem systemu o nazwie In-Motion-Charging. W każdym z pojazdów zainstalowany będzie silnik trakcyjny o mocy 240 kW.

Wszystkie dostarczane autobusy i trolejbusy wyposażone zostaną w elektryczną klimatyzację miejsca pracy kierowcy oraz przestrzeni pasażerskiej. Całość oświetlenia wykonana zostanie w przyjaznej środowisku i ekonomicznej technologii LED. Do dyspozycji pasażerów oddane będą ładowarki USB umożliwiające podładowanie np. telefonu. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będzie system kamer rejestrujących obraz wewnątrz pojazdów oraz przed i za nim.

Docelowo nowe przegubowce zostaną skierowane do obsługi linii nr: 156, 158 i 160, zaś elektrobusy dedykowane będą dla linii nr: 13, 23 i 29.

Współpraca Solarisa z miastem Lublin sięga roku 1996. To wtedy, jako do jednego z pierwszych miast – trafiły autobusy polskiego producenta. MPK i ZTM zamówił dotychczas 146 autobusów i trolejbusów różnych długości wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie, w tym pierwsze w Polsce niskopodłogowe przegubowe trolejbusy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lublin. Mera Systemy i R&G Plus stworzą nowy system biletowy

Komunikacja

Lublin. Mera Systemy i R&G Plus stworzą nowy system biletowy

jd/inf. pras. 04 listopada 2019

Lublin wybiera elektrobusy Solarisa

Komunikacja

Lublin wybiera elektrobusy Solarisa

Redakcja 23 października 2019

Lublin bez 10 trolejbusów od Ursusa. Umowa zerwana

Prawo & Finanse

Lublin bez 10 trolejbusów od Ursusa. Umowa zerwana

Jakub Dybalski 03 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5