Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Lublin kupuje autobus wodorowy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2022-01-31 11:43
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin kupuje autobus wodorowy
fot. Solaris
ZTM Lublin rozpisał przetarg na dostawę autobusu wodorowego klasy maxi. Zamówienie obejmuje też jedną ładowarkę o mocy co najmniej 20 kW. Na realizację zamówienia przeznaczono rok..

Przedmiotem zamówienia jest dostawa autobusu o długości 11,5-12,5 m. Pojazd ma być nowy, nieeksploatowany. Wymagane są trzy pary drzwi dwuskrzydłowych. Pojazd ma pomieścić co najmniej 70 podróżnych, z czego 27 na miejscach siedzących. Wymagana jest niska podłoga na całej długości. W pojeździe znajdą się okna z częścią przesuwną, monitoring, biletomat z modułem obsługi kart płatniczych, kasowniki, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD, system zliczania pasażerów, nagłośnienie, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Szyba przednia może być dzielona bądź jednoczęściowa. Przewidziano klimatyzację, a także ogrzewanie z wykorzystaniem energii pochodzącej z podstawowego układu ogrzewania, pompy ciepła zintegrowanej z układem klimatyzacji bądź układu odzysku ciepła odpadowego z wodorowych ogniw paliwowych. Głównymi elementami podstawowego jest bojler stanowiący zasobnik płynu niskokrzepnącego.

Wymagany jest jeden centralny silnik, napędzający most napędowy, o mocy min. 140 kW lub dwa silniki trakcyjne o identycznych parametrach zabudowane w portalowej osi napędowej, o mocy min. 120 kW. Źródłem energii do napędu trakcyjnego muszą być wodorowe ogniwa paliwowe współpracujące z bateriami litowo-jonowymi jonowych z anodą zawierającą tlenki tytanianu litu. Pojemność nominalną baterii określono na min. 30 kWh, a moc ogniwa wodorowego na min. 70 kW. Zbiorniki do magazynowania wodoru – o pojemności 1550-1800 l – będą umieszczone na dachu. Założono tankowanie autobusu wodorem do pełna na stacji w czasie do 20 min. oraz ładowanie wolne na zajezdni. Zasięg pojazdu po załadowaniu wodorem określono na min. 300 km, natomiast w przypadku wyłącznie baterii trakcyjnych – 15 km. Przewidziano odzyskiwane energii w trakcie hamowania elektrodynamicznego.

Termin składania ofert mija 8 marca. O wyborze zdecydują cena (60%), gwarancja na ogniwo paliwowe oraz baterie trakcyjne (20%), warunki technicznie (15%) oraz ekologia – zużycie energii (5%). Pod uwagę brane będą liczba silników elektrycznych, sterowanie układem klimatyzacji i ogrzewania, elektryczny układ napędowy z falownikiem trakcyjnym zbudowanym z tranzystorów mocy wykonanych w pełnej technologii z węglika krzemu (SiC), pojemność energetyczna baterii, układ do dezynfekcji powietrza, całkowita liczba miejsc, zaoferowanie systemu ogniw fotowoltaicznych. Na realizację zamówienia przeznaczono 12 miesięcy. Zakup następuje w ramach środków unijnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZTM Lublin zapowiada przetarg na przewozy

Komunikacja

ZTM Lublin zapowiada przetarg na przewozy

Witold Urbanowicz 13 stycznia 2022

Lublin. Planer podróży wspomagany sztuczną inteligencją

Mobilność

Lublin. Planer podróży wspomagany sztuczną inteligencją

inf. pras oprac. JM 08 lipca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5