Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Lublin: Autobusy wodorowe w nowej perspektywie? Decyzja za około rok

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-03-03 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin: Autobusy wodorowe w nowej perspektywie? Decyzja za około rok
fot. 16v, lic. CC BY 3.0Autobus miejski w Lublinie
Na razie nie wiadomo, czy na ulicach Lublina pojawią się autobusy napędzane wodorem. Miasto ma już wstępny plan, skąd pozyskać na nie środki, ale ostateczne decyzje mają zostać podjęte na przełomie 2021 i 2022 r. Ewentualne zamówienie miałoby zostać zrealizowane w ramach unijnej perspektywy 2021–2027.

Niedawno plan zakupu pierwszych autobusów wodorowych ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Chce ona pozyskać środki na ten cel w ramach programu Zielony Transport Publiczny. Jeśli dotacja zostanie przyznana, najprawdopodobniej konurbacja śląska będzie pierwszym regionem w Polsce, w którym w regularnym ruchu miejskim wykorzystywane będą pojazdy zasilane w tej technologii.

Wodór jest na razie rozważany


Wcześniej duże zainteresowanie autobusami wodorowymi wykazywał również Lublin. Tamtejszy samorząd zapewnia, że nie zrezygnował z planów ich pozyskania. – Zarówno w strategii elektromobilności, jak i w założeniach projektów planowanych do realizacji w nowej perspektywie unijnej rozpatrujemy możliwość zakupu pojazdów z napędem wodorowym – mówi Monika Fisz, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego w Lublinie. Wstępne plany nie doczekały się jednak wciąż konkretyzacji.

– Z uwagi na odległy termin [ewentualnego zakupu] za wcześnie jest na szczegóły – stwierdza nasza rozmówczyni. Doprecyzowanie wszelkich kwestii związanych z inwestycją powinno według przedstawicielki ZTM być możliwe na przełomie 2021 i 2022 r. Za niespełna rok powinniśmy więc poznać ostateczną odpowiedź, czy Lublin będzie kolejnym polskim miastem, jakie postawi na rozwiązania wodorowe.

Jest pomysł, skąd wziąć środki na pojazdy wodorowe

Lubelski samorząd ma już natomiast wstępny pomysł dotyczący finansowania zakupu nietypowych autobusów. – Jeśli chodzi o MPK Lublin, to plany takich zakupów są uwzględnione w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – stwierdza Monika Fisz. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne pytane o plany zakupowe nie udzieliło nam bardziej szczegółowych informacji na ten temat.

– Za plany taborowe i całą politykę komunikacyjną odpowiada ZTM. MPK jest tylko jednym z przewoźników – argumentuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Do Lublina przyjechały nowe trolejbusy [zdjęcia]

Przestrzeń

Do Lublina przyjechały nowe trolejbusy [zdjęcia]

Witold Urbanowicz 15 stycznia 2021

Lublin kupuje przegubowe elektrobusy

Przestrzeń

Lublin kupuje przegubowe elektrobusy

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5