Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Lubelskie: Wróciło ok. 80 proc. autobusów regionalnych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-08-19 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lubelskie: Wróciło ok. 80 proc. autobusów regionalnych
fot. Michał Beim, lic. CC BY-SA 4.0Dworzec autobusowy w Lublinie
Samorząd województwa lubelskiego przekonuje, że po otwarciu gospodarki nie ma dużego problemu z funkcjonowaniem autobusowej komunikacji regionalnej. Marszałek uruchamia tam tylko dwie linie dotowane w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nie ma konkretnych planów zwiększenia ich liczby.

Sytuacja komunikacyjna w różnych regionach Polski w czasie epidemii koronawirusa jest dość trudna. Szereg przewoźników regionalnych zdecydował się bowiem na zawieszenie świadczenia swoich usług w okresie największych ograniczeń w życiu gospodarczym i społecznym, a część podmiotów nie przywróciła połączeń po częściowym unormowaniu się sytuacji epidemicznej i prawnej. Jak zapewnił nas jednak samorząd województwa lubelskiego, skala problemu w tej części Polski nie jest bardzo duża.

Liczba kursów systematycznie rośnie

– W porównaniu do stanu sprzed epidemii COVID-19 przewoźnicy przywrócili ok. 80 proc. wykonywanych połączeń – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Dodaje przy tym, że liczba kursów, które ponownie pojawiają się w rozkładach, systematycznie wzrasta. – Nie są więc obecnie zauważane istotne problemy w funkcjonowaniu przewozów autobusowych – ocenia.

Zwraca on przy tym uwagę, że część przewoźników i tak co roku ograniczała zakres swoich usług na czas wakacji. Przypomina też, że niezależnie od epidemii województwo uruchomiło w tym roku dwie linie, które zostały dofinansowane w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Skala działalności władz regionu jest jednak w tym zakresie bardzo niewielka w porównaniu z liderem wykorzystania FRPA, województwem łódzkim, które organizuje przewozy na 36 trasach.

Nie ma konkretnych planów uruchamiania nowych linii wojewódzkich

Czy można więc liczyć na zwiększenie liczby połączeń organizowanych przez województwo? Rzecznik UMWL podkreśla, że samorządy mogą występować o dotacje tylko w ramach ogłaszanych przez wojewodę naborów. – W przypadku ogłoszenia kolejnego naboru marszałek po uprzedniej szczegółowej analizie podejmie stosowną decyzję o wystąpienie z wnioskiem o objęcie dopłatą dodatkowych linii – stwierdza Remigiusz Małecki.

Należy przy tym podkreślić, że nawet jeśli w okresie epidemii liczba kursów komercyjnych nie spadła w sposób drastyczny, już wcześniej w wielu powiatach dostęp do komunikacji publicznej był ograniczony. Na naszych łamach informowaliśmy m.in. o upadku PKS Zamość i Autonaprawy, kluczowych przewoźników we wschodniej części województwa lubelskiego. Część świadczonych przez nich usług nie została zastąpiona przez inne podmioty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zduńska Wola: PKS nie odrodził się wraz z całą gospodarką

Komunikacja

Zduńska Wola: PKS nie odrodził się wraz z całą gospodarką

Kasper Fiszer 10 sierpnia 2020

Ratunkiem dla PKS Częstochowa związanie z PKP

Przestrzeń

Ratunkiem dla PKS Częstochowa związanie z PKP

Przemysław Farsewicz 24 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5