Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Londyn. Nocne metro na razie nie ruszy

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-10-27 07:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Londyn. Nocne metro na razie nie ruszy
fot. Nigel Mykura, lic. CC 2.0metro w Londynie
Nocne kursy londyńskiego metra miały funkcjonować na wybranych liniach od połowy września tego roku. Projekt jednak opóźnia się z powodu przedłużających się negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie dodatkowych wynagrodzeń za pracę w weekendy. Porozumienia nie osiągnięto do tej pory, a wszystko wskazuje na to, że jego brak uniemożliwi uruchomienie nocnego metra jeszcze w bieżącym roku.

Londyńskie metro oraz związkowcy przerzucają się odpowiedzialnością za opóźnienia w projekcie. Według przedstawicieli metra, związkowcy otrzymali propozycję "sensownych" wynagrodzeń dla pracowników w związku z rozpoczęciem projektu. Władze metra mają pretensje do związkowców, że ci w ostatniej chwili wyszli z dodatkowymi żądaniami. Rozmowy w tej sprawie, których efektem były rozbieżne stanowiska związków zawodowych i londyńskiego metra, odbyły się po raz ostatni 14 października i nic nie wskazuje na to, by miały być w najbliższym czasie prowadzone kolejne negocjacje.

Nocne metro miało formalnie ruszyć 12 września, tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Rugby. Związki zawodowe protestowały już w wakacje, by zapewnić pracownikom metra podwyżki oraz ustanowienie wyraźnych limitów miesięcznych co do nocnych zmian dla maszynistów. Ich postulaty póki co nie zostały jednak spełnione.

W tym roku bez szans?

Jeszcze w wakacje mer Londynu Boris Johnson nie widział zagrożenia dla uruchomienia nocnych, weekendowych kursów metra, jednak był pewien, że jeszcze jesienią problem braku porozumienia obu stron zostanie rozwiązany. W obliczu sporu władz metra ze związkami zawodowymi, zalecił ostatecznie przesunięcie projektu na przyszły rok.

Według pomysłu przedstawionego w 2014 roku, całodobowe kursy mają zostać uruchomione na liniach: Central, Northern, Jubilee, Victoria oraz Piccadilly. Na wybranych liniach, w przedziałach czasowych o większych potokach pasażerskich, pociągi w godzinach nocnych mają kursować co 7 minut.

W lutym bieżącego roku zapadła decyzja, że w dalszej perspektywie projekt zostanie rozszerzony o linie: Circle, District, Hammersmith & City oraz Metropolitan. W tym przypadku termin uruchomienia nowej oferty będzie jednak jeszcze późniejszy, ponieważ w pierwszej kolejności na wymienionych liniach muszą zostać zmodernizowane systemy sterowania. Pierwotnie mówiło się o rozszerzeniu sieci nocnych linii londyńskiego metra w roku 2018. Brak porozumienia związkowców i władz podziemnej kolei stawia tę datę również pod znakiem zapytania.

Całodobowo nie tylko pod ziemią

W Londynie systematycznie zwiększa się zapotrzebowanie na nocne środki transportu, które szybko i sprawnie dowiozą pasażerów do celu. Dlatego w mieście coraz częściej mówiło się o konieczności wyjścia naprzeciw oczekiwaniom londyńczyków, którzy w jak najprostszy sposób chcą za pomocą transportu publicznego podróżować. Z tego też powodu metro miałoby kursować nocą w piątki i w soboty. Mer Londynu na początku tego roku obiecywał także, że nocne kursy ruszą od 2017 r. na liniach naziemnych sieci London Overground, a cztery lata później na sieci Docklands Light Railway - bezobsługowej kolei obsługującej obszar wschodniego Londynu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy londyńskie metro zagrało w Gwiezdnych Wojnach?

Przestrzeń

Czy londyńskie metro zagrało w Gwiezdnych Wojnach?

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2016

Londyn szuka inwestorów dla nieczynnych stacji metra

Przestrzeń

Londyn szuka inwestorów dla nieczynnych stacji metra

Łukasz Pastor 09 maja 2015

Polska firma z kontraktem na budowę metra w Baku

Komunikacja

Polska firma z kontraktem na budowę metra w Baku

Jakub Dybalski 08 stycznia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5