Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie zapowiada zakup 20 autobusów. „Uzupełnią sieć kolejową”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-11-04 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie zapowiada zakup 20 autobusów. „Uzupełnią sieć kolejową”
fot. Kasper FiszerPrzystanek podmiejski w Łodzi
Samorząd województwa łódzkiego przygotowuje się do procedury zakupowej 20 autobusów hybrydowych. UMWŁ pozyskał bowiem środki rządowe w ramach programu Polski Ład i chce je przeznaczyć na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Pojazdy mają więc uzupełniać sieć kolejową, zapewniając dowóz do mniejszych miejscowości położonych z dala od torów.

\ – Dzięki bardzo dobremu programowi rządu Mateusza Morawieckiego udało się pozyskać dla samorządu województwa 94 mln zł – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, podsumowując wyniki naboru do programu Polski Ład podczas ostatniej sesji sejmiku województwa. – Są to dwa odrębne projekty, ale połączone jedną myślą: walka z wykluczeniem komunikacyjnym to od początku cel, który jest dla nas niezwykle istotny – dodał. Nazwał on rządową dotację niesłychanym zastrzykiem, który poprawi jakość transportu.

Nowe autobusy pojadą po wyremontowanych drogach

Pierwszy z projektów dotyczy poprawy stanu dróg wojewódzkich. Drugi obejmuje zakup 20 autobusów hybrydowych. Jak zapowiedział marszałek, ich dostawy mają pomóc w dalszej integracji transportu kolejowego i autobusowego, która jest prowadzona od 2019 r. w ramach budowy systemu linii finansowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Województwo zleca jednak kursy przewoźnikom dysponującym własnym, często nie najmłodszym taborem.

Grzegorz Schreiber ocenił, że podczas rządów Platformy Obywatelskiej dochodziło do likwidacji „zdecydowanej większości” spółek przewozowych w skali całego kraju, a aktualne działania mają pozwolić na powrót do dawnej skali działalności systemów komunikacyjnych. Mówił, że trudny czas poprzedników PiS przetrwały tylko niektóre samorządowe przedsiębiorstwa PKS i pewna część firm prywatnych posługujących się tym samym szyldem. – To doprowadziło do niesłychanych utrudnień komunikacyjnych – ocenił. Gwoli sprawiedliwości wypowiedź polityka należy uzupełnić: również obecnie wielu przewoźników upada bądź kończy swoją działalność przewozową. W tym roku z tynku transportowego zniknął m.in. PKS Łódź.

Województwo łódzkie zadowolone ze współpracy z rządem PiS


Zakup 20 autobusow ma mieć charakter pilotażowy, a aktualny zarząd województwa zakłada dalszy rozwój sieci połączeń, co będzie wiązać się z kolejnymi inwestycjami – Jeśli w ten sposób uda się realizować nasze cele, nasz tabor autobusowy postaramy się zwiększyć. Jest przecież wiele miejsc, do których pociąg nie dojedzie – argumentował przedstawiciel UMWŁ.

Ocenił również, że sytuacja finansowa województwa łódzkiego jest dobra, region nie powinien mieć więc problemów z udźwignięciem niezbędnego wkładu własnego. Jednocześnie podkreślił, że w jego opinii działania rządu Mateusza Morawieckiego zaskutkowały możliwością podjęcia bardzo dobrych działań z zakresu wspierania transportu. Głosowanie nad zmianami budżetowymi obejmującymi wyasygnowanie odpowiednich kwot z budżetu UMWŁ ma się odbyć najprawdopodobniej na kolejnej sesji sejmiku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn i Ełk z dofinansowaniem na drogi

Przestrzeń

Olsztyn i Ełk z dofinansowaniem na drogi

Przemysław Farsewicz 30 października 2021

Polski Ład. Wiemy jakich autobusów chcą Świnoujście i Ciechocinek

Prawo & Finanse

Polski Ład. Wiemy jakich autobusów chcą Świnoujście i Ciechocinek

Jakub Rösler 02 listopada 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5