Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie zapowiada przetarg na kolejnych 13 busów ŁKA

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
07-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
06-11-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie zapowiada przetarg na kolejnych 13 busów ŁKA
fot. UMWŁ
Samorząd województwa łódzkiego przedstawia szczegóły dotyczące planowanego rozwoju taboru autobusowego ŁKA. Niebawem ogłoszony ma zostać przetarg na trzecią partię pojazdów przeznaczonych do obsługi linii dowozowych. Ponownie zamówione mają zostać wozy o niewielkiej pojemności, będą więc kursować na liniach o niższej frekwencji.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy na naszych łamach o pozyskaniu przez samorząd województwa łódzkiego grantu na zakup kolejnych pojazdów do obsługi linii regularnych. Region otrzymał dotację w ramach ósmej edycji rządowego programu Polski Ład. Jeden z flagowych instrumentów wsparcia stworzonych przez ustępującą radę ministrów został już wykorzystany przez marszałka do zakupu taboru autobusowego wcześniej – to dofinansowanie z Polskiego Ładu pozwoliło na sprowadzenie Solarisów Urbino, które mają rozpocząć obsługę pierwszych połączeń jeszcze w listopadzie.

Zamiast opcji będzie kolejny przetarg

Później UMWŁ ogłosił jeszcze jedno postępowanie na zakup taboru autobusowego – tym razem klasy mini. Jego podstawowa część obejmuje 12 pojazdów, a opcja – kolejnych 20. Otrzymane w październiku środki mają zostać wykorzystane do pozyskania taboru o bardzo podobnej specyfikacji. – Planujemy zakup 13 pojazdów przystosowanych do przewozu 22 pasażerów w każdym oraz jednego wózka inwalidzkiego – informuje bowiem Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Mimo to jest pewne, że kolejne minibusy nie zostaną pozyskane poprzez wykorzystanie prawa opcji w poprzednim przetargu. – Zgodnie z wytycznymi funduszu Polski Ład dofinansowanie mogą otrzymać jedynie nowe inwestycje, na które beneficjent ogłasza postępowanie przetargowe po przyznaniu mu środków – tłumaczy samorząd. Nie ma zatem prawnej możliwości wykorzystania wsparcia bez oddzielnego zakontraktowania dostaw.

Plany wciąż owiane tajemnicą

– Nowe autobusy będą niezmiennie kursować w barwach organizatora przewozów, czyli województwa łódzkiego – wskazuje UMWŁ. Choć nie zapadła w tym zakresie ostateczna deklaracja, należy założyć, że pojazdy zasilą flotę autobusów mających uzupełniać sieć Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na odcinkach dowozowych do mniejszych miejscowości leżących w pewnym oddaleniu od linii kolejowych. System takich linii właśnie powstaje i choć pierwsze połączenia mają ruszyć w połowie miesiąca, wciąż nie znamy większości rozkładów jazdy i dokładnego przebiegu tras.

Tym bardziej niewiadomą pozostaje lista miejscowości, do których uruchomione miałyby zostać następne linie, na których kursy zrealizują dodatkowe minibusy. – Decyzje w sprawie konkretnych kierunków jeszcze nie zapadły, aktualnie trwają ustalenia – usłyszeliśmy w urzędzie marszałkowskim. Region podkreśla jednocześnie, że dodatkowy tabor ma pozwolić na głębszą integrację systemów transportu drogowego i kolejowego.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5