Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie z dwiema kolejnymi regionalnymi liniami autobusowymi

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
03-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie z dwiema kolejnymi regionalnymi liniami autobusowymi
fot. Kasper Fiszer
Samorząd województwa łódzkiego po raz kolejny zwiększa liczbę połączeń autobusowych organizowanych w ramach FRPA. W 2023 r. marszałkowskie autobusy będą kursować na 42 trasach, uzupełniając system komunikacji kolejowej. Umowy z przewoźnikami zostały zawarte pod koniec grudnia.

Od 2019 r. samorząd województwa łódzkiego organizuje przewozy autobusowe, które w założeniu władz regionu mają uzupełniać system kolejowy tam, gdzie nie docierają pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Większość linii nie prowadzi więc bezpośrednio do Łodzi, a kończy się w miejscowościach mogących pełnić rolę lokalnych węzłów, m.in. w Łęczycy, Skierniewicach czy Piotrkowie Trybunalskim. Przez ostatnie trzy lata liczba tras obsługiwanych przez marszałkowskie autobusy systematycznie rosła. Jak potwierdził UMWŁ, nowy rok przynosi dalszy rozwój oferty.

Samorządowe zlecenia głównie dla lokalnych PKS-ów

– Dokładamy wszelkich starań, aby oferta przewozowa była corocznie rozbudowywana i coraz bardziej przyjazna dla pasażerów. W roku 2023 do istniejących 40 linii dołożyliśmy dwie kolejne, o które zabiegali pasażerowie wraz z jednostkami samorządu terytorialnego – twierdzi Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Samorząd zaznacza też, że na obsługiwanych już wcześniej trasach pojawią się łącznie 23 nowe kursy. Mimo to w większości przypadków oferta w dni wolne pozostaje znacznie uboższa niż w dni robocze, co przynajmniej częściowo zmniejsza atrakcyjność transportu publicznego względem prywatnego samochodu.

Region ponownie zdecydował się na zawarcie z operatorami krótkich, bo zaledwie rocznych umów o świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego. – Zostały one zawarte 21 grudnia – informują służby prasowe UMWŁ. Nie zmieni się lista przewoźników współpracujących z regionem. Na trasach organizowanych przez marszałka zobaczymy więc autobusy spółki Wicher Travel oraz PKS-ów z Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Skierniewic, Wielunia, Łęczycy i Bełchatowa. Na razie przewozów nie realizuje natomiast Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która ma wkrótce otrzymać autobusy hybrydowe zamawiane w ramach rządowego programu Polski Ład.

Marszałkowskie autobusy w służbie polityki

Na liniach funkcjonujących już w roku 2022 zajdą na ogół jedynie kosmetyczne zmiany w rozkładach jazdy. – Wynikają one z wniosków wpływających do naszego urzędu – usłyszeliśmy w UMWŁ. Nowością będą natomiast kursy na trasach z Łęczycy przez Świnice Warckie do Poddębic oraz z Żytna przez Przedbórz do Piotrkowa Trybunalskiego. Szczegółowe rozkłady jazdy można znaleźć m.in. na stronach internetowych województwa.

Region łódzki wciąż pozostaje jednym z największych organizatorów połączeń autobusowych dofinansowanych nie tylko z własnego budżetu, ale i z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Związany z Prawem i Sprawiedliwością marszałek Grzegorz Schreiber wielokrotnie podkreśla wysoką jakość współpracy z tworzonym przez jego partię rządem. Organizacja przewozów autobusowych jest jednym z jej sztandarowych przykładów.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5