Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Wpływy z biletów w autobusach wojewódzkich przekroczyły prognozy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
04-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
31-07-2023
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Wpływy z biletów w autobusach wojewódzkich przekroczyły prognozy
fot. PKS Sieradz/Facebook
Samorząd województwa łódzkiego wydał na funkcjonowanie regionalnych linii autobusowych o kilkanaście proc. mniej, niż założono w budżecie. Przychody ze sprzedaży biletów przekroczyły bowiem prognozy. To bardzo duży sukces – komentuje UMWŁ.

Jak poinformował niedawno Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, w 2022 r. znacząco wzrosła liczba korzystających z wojewódzkich przewozów autobusowych. Popularność linii uruchamianych z wykorzystaniem dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych przełożyła się przy tym na oszczędności w regionalnym budżecie. Podczas jego konstrukcji zakładano bowiem, że sprzedaż biletów będzie utrzymywać się na znacząco niższym poziomie.

Większe wpływy to mniejsza dotacja do wozokilometra

Umowy z operatorami skonstruowane są tak, że zwiększenie wpływów z tytułu prowadzonej przez nich sprzedaży oznacza proporcjonalne zmniejszenie dotacji marszałka. – – Wykonanie budżetu wynosi [w zakresie finansowania linii] 87,5 proc. – powiedział podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego Rafał Jóźwiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Oznacza to, że choć region przeznaczył na dofinansowanie kursów ok. 24 mln zł, ostatecznie w 2022 r. przekazał im ok. 21 mln zł.

– Zwracam uwagę, że wszystkie zakontraktowane wozokilometry zostały zrealizowane w stu procentach – podkreślał przedstawiciel samorządu. Jedyną przyczyną trzymilionowych oszczędności była więc większa niż zakładana sprzedaż biletów. – To sukces frekwencyjny połączeń – argumentował Jóźwiak.

Ponad 1,5 mln podróżujących

Przypomniał on, że w zeszłym roku marszałkowskimi autobusami podróżowało ok. 1 mln 600 tys. pasażerów. Przekłada się to na stuprocentowy wzrost względem roku 2021. – Równocześnie nasze autobusy dotarły do 268 nowych miejscowości – stwierdził Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Wśród najważniejszych wydarzeń transportowych zeszłego roku wymienił on także wznowienie przewozów kolejowych do Spały. – Stało się to po 34 latach przerwy – zaznaczył. ŁKA uruchamia jednak kursy relacji Łódź – Spała jedynie w weekendy.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5