Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie: Wojewódzkich autobusów do Rawy Maz. nie będzie

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Wojewódzkich autobusów do Rawy Maz. nie będzie
fot. Kasper FiszerAutobus w Rawie Mazowieckiej
Województwo łódzkie nie uruchomi pierwszego w swojej historii połączenia kolejowo-autobusowego, nie powstanie też pierwsza finansowana przez samorząd regionalny linia autobusowa. Analiza zlecona przez UMWŁ nie wykazała zasadności utworzenia multimodalnego ciągu Łódź – Koluszki – Rawa Mazowiecka. Na razie 18-tysięczne miasto nie doczeka się więc poprawy oferty komunikacyjnej opartej na funkcjonowaniu przewoźników busowych.

W marcu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zlecił gdyńskiej firmie Marcin Gromadzki Public Transport Consulting przygotowanie analizy dotyczącej zasadności uruchomienia kolejowo-autobusowego połączenia Łódź – Koluszki (przesiadka) – Rawa Mazowiecka. Linia taka znalazła się w jednym z wariantów obsługi komunikacyjnej naszkicowanych w regionalnym planie transportowym. Opracowanie kosztowało UMWŁ ok. 34 tys. zł brutto.

Potrzeby społeczne są zaspokojone, wzmocnienia oferty nie potrzeba

Wszystko wskazuje na to, że zintegrowanego połączenia do Rawy ostatecznie nie będzie. – Opracowanie pt. „Analiza możliwości uruchomienia drogowo-kolejowego wojewódzkiego połączenia o charakterze użyteczności publicznej na linii Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – Łódź” zostało wykonane i przedłożone w wyznaczonym terminie. Wyniki analizy w szczególności wskazują, że potrzeby społeczne w zakresie przewozów publicznych na badanej linii są zaspokojone, a przewoźnicy drogowi rzetelnie realizują przewozy na podstawie posiadanych zezwoleń – poinformował nas bowiem Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Przedstawiciel samorządu podkreśla przy tym, że nic nie wskazuje na możliwość zmiany tego stanu rzeczy w najbliższym czasie. – Przeprowadzona analiza nie potwierdza zasadności objęcia przewozami drogowymi o charakterze użyteczności publicznej połączeń na linii komunikacyjnej Rawa Mazowiecka – Brzeziny – Koluszki – konkluduje nasz rozmówca.

Trudno mówić o integracji busów z innymi środkami transportu

Obecnie przewozy pomiędzy Rawą Mazowiecką a Łodzią realizują głównie dwie prywatne firmy – Nep-Pol i San Marco z Nowego Miasta nad Pilicą (kursy wykonywane są właśnie w relacji do Nowego Miasta). Eksploatują oni niemal wyłącznie niewielkie busy, co wpływa na komfort podróży. Rawianie mogą korzystać także z pojedynczych kursów przedsiębiorstw PKS z Łodzi i Grójca.

Wśród minusów oferty można wymienić wczesną godzinę ostatnich odjazdów oraz umiejscowienie łódzkiego krańca na dworcu Łódź Północna, który zlokalizowany jest peryferyjnie w dzielnicy Bałuty. Utrudnia to przesiadki do innych środków transportu, co zmniejsza wygodę podróżowania pomiędzy Rawą Mazowiecką a mastami innymi niż Łódź. Tymczasem z rawskiego dworca odjeżdża zaledwie kilka autobusów międzywojewódzkich w relacjach innych niż do Warszawy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: ŁKA wkrótce także na przystanku Olechów Wschód?

Komunikacja

Łódź: ŁKA wkrótce także na przystanku Olechów Wschód?

Kasper Fiszer 29 czerwca 2018

Łódzkie: Coraz większe znaczenie turystyki rowerowej

Mobilność

Łódzkie: Coraz większe znaczenie turystyki rowerowej

Kasper Fiszer 16 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5