Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódzkie: Więcej środków na rower publiczny, nowy nabór transportowy RPO

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-04-26 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Więcej środków na rower publiczny, nowy nabór transportowy RPO
fot. Kasper FiszerRowery systemu wojewódzkiego
Województwo łódzkie poinformowało o planach zagospodarowania środków, które zostały niedawno przeniesione z puli przeznaczonej na projekty rewitalizacyjne do tej dotyczącej transportu niskoemisyjnego. Trafią one do Pabianic oraz do samego UMWŁ, który stworzył system wojewódzkiego roweru publicznego. Jesienią zorganizowany zostanie natomiast nowy konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, który wyłoni kolejnych beneficjentów.

W marcu informowaliśmy szeroko o przyznaniu Pabianicom dodatkowych środków unijnych na realizację inwestycji, której głównym elementem będzie remont linii tramwaju podmiejskiego do Łodzi. Pieniądze pozwolą na przeprowadzenie prac, bo oferty złożone w przetargu na projekt i roboty budowlane znacznie przekroczyły zakładany kosztorys, a bez zwiększenia wsparcia zewnętrznego miastu nie udałoby się wygospodarować odpowiedniej sumy. Nie było to jednak jedyne przedsięwzięcie transportowe, na które przeznaczone zostały środki unijne w wysokości większej, niż pierwotnie zakładano.

Transport niskoemisyjny zamiast rewitalizacji

Środki, które otrzymają Pabianice, pochodzą bowiem z puli, która pierwotnie miała być przeznaczona na mocy tzw. kontraktu terytorialnego na projekty rewitalizacyjne. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyraziło zgodę na zmianę przeznaczenia 26 mln 363 tys. 056 zł, a dodatkowe wsparcie dla inwestycji tramwajowej wyniosło 11 mln 800 tys. 500 zł. Do rozdysponowania pozostało zatem niespełna 15 mln zł.

– Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował o podniesieniu dofinansowania w zakresie przyznania środków z budżetu państwa dla dwóch inwestycji w ramach poddziałania Niskoemisyjny transport miejski – poinformował nas Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Poza Pabianicami pieniądze otrzymało również samo województwo łódzkie, które realizuje przedsięwzięcie o nazwie „Integracja różnych systemów transportu zbiorowego poprzez rozbudowę węzłów przesiadkowych w województwie łódzkim”. Głównym elementem projektu jest stworzenie działającego już od jesieni zeszłego roku systemu wojewódzkiego roweru publicznego, którego stacje rozmieszczone są w miejscowościach leżących przy liniach kolejowych obsługiwanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

Nowy nabór ruszy w październiku

Wsparcie tej inwestycji jest jednak stosunkowo niewielkie – urząd marszałkowski otrzymał jedynie 318 tys. 039,67 zł. Samorząd wciąż dysponuje zatem przeszło 14 mln zł dotacji i zapewnia, że również te środki trafią do realizatorów przedsięwzięć z zakresu transportu niskoemisyjnego. Beneficjenci mają zostać wyłonieni w kolejnym naborze projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

– Planowany termin rozpoczęcia naboru to październik tego roku. Kryteria wyboru projektów zostaną ogłoszone wraz z regulaminem konkursu dla planowanego naboru – zapowiadają służby prasowe samorządu regionalnego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5