Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: W listopadzie pojedziemy autobusami ŁKA. Przez pierwszy miesiąc – za darmo

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
28-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
28-09-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Łódzka Kolej Aglomeracyjna odebrała 20 autobusów, mających pełnić rolę środka dowozowego do stacji i przystanków kolejowych na „ostatniej mili”. Hybrydowe pojazdy o charakterystyce lokalnej dostarczył Solaris. Pierwsze, przez krótki czas darmowe przewozy mają rozpocząć się w ciągu dwóch miesięcy – samorząd ani przewoźnik wciąż nie ujawniają jednak choćby zarysu siatki połączeń.

Nowe pojazdy to hybrydowe, dwudrzwiowe Solarisy Urbino 10,5 IV generacji z aranżacją wnętrza przystosowaną do komunikacji lokalnej. Zakup został dofinansowany kwotą 27 mln zł ze środków rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Umowę z producentem podpisano nieco ponad rok temu. Autobusy mają po 27 miejsc siedzących i maksymalnie 51 stojących, a także wydzieloną przestrzeń do przewozu wózków. We wnętrzu każdego egzemplarza znalazł się także (podobnie jak w kolejowym taborze ŁKA) biletomat, router ogólnodostępnej sieci WiFi oraz gniazdka USB.

Park taborowy ma być rozwijany. Na razie ŁKA wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na 12 mniejszych autobusów do obsługi linii o niższej frekwencji.

Integracja rozkładowa i taryfowa

Zgodnie z zapowiedziami samorząd województwa tworzy zintegrowany system transportu kolejowo-autobusowego. – Są miejsca, z których trzeba dotrzeć do pociągu, pokonując odcinki, na których nie ma dziś nierzadko żadnej komunikacji publicznej – wyjaśnił ideę wykorzystania autobusów marszałek województwa Grzegorz Schreiber.

Autobusami będzie dysponowała ŁKA za pośrednictwem wyłonionej w przetargu firmy (PKS Skierniewice). W pierwszym okresie – między połową listopada a wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy – przejazdy autobusami będą bezpłatne. – Później autobusem i pociągiem będzie można podróżować na wspólnym bilecie, z honorowaniem wszelkich ulg kolejowych – zapowiada prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Rozkład jazdy autobusów i pociągów ma być ściśle skoordynowany. W oficjalnym rozkładzie jazdy połączenia dowozowe Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA otrzymają kategorię ŁA. Ukłonem w stronę pasażerów ma też być oprogramowanie do śledzenia pojazdów. – Zastosujemy nowatorski system: w specjalnej, darmowej aplikacji mobilnej podróżny będzie mógł sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się jego autobus i czy ma opóźnienie – ujawnia Malinowski.

Dokąd pojadą? To wciąż tajemnica

Choć do uruchomienia przewozów pozostały niespełna dwa miesiące, wiąż nie wiadomo, na jakich trasach, jak często i jak szybko będą jeździły autobusy ŁA. – Program wykorzystania autobusów został opracowany, trwają jego testy. Na razie nie będziemy udzielać informacji na temat siatki połączeń – mówi tylko prezes ŁKA.

W opisie przedmiotu zamówienia w przetargu ŁKA na realizację przewozów wymieniono trasy: Łódź - Stryków - Łowicz, Kutno - Łowicz - Skierniewice, Kutno - Łęczyca - Ozorków, Drzewica - Tomaszów Mazowiecki/Spała, Żakowice - Słotwiny (wszystkie równoległe do obsługiwanych już przez ŁKA tras kolejowych), Parzęczew - Ozorków Nowe Miasto, Brzeziny - Bedoń, Wolbórka - Będków - Rokiciny i Lutomiersk - Pabianice - Łask. Pewne światło na tę kwestię może rzucić wypowiedź marszałka o przygotowaniach sieci drogowej. Resztę dofinansowania z „Polskiego Ładu” (66,8 mln zł) przeznaczono bowiem na remonty dróg w województwie – między innymi właśnie z myślą o autobusach. – Ponieważ inwestycje zostały ukończone, przewozy mogą się rozpocząć – stwierdził polityk.

Z informacji na stronie internetowej Zarządu Dróg Wojewódzkich wynika, że w latach 2022-2023 (ostatnie prace zakończyły się kilkanaście dni temu) z funduszu sfinansowano prace na następujących odcinkach: DW 473 Szydłów – Piotrków Trybunalski (6,6 km), DW 478 Siedlątków – Krępa (9,9 km), DW 480 na trzech fragmentach między Monicami a Kolonią Zawady (20,84 km), DW 481 Rychłocice – Wieluń (23,3 km – najdłuższy odcinek), DW 482 Dębołęka – Zapole i Kluski – węzeł S8 (16,4 km), DW 483 Brzezie – Chabielice (3,5 km), DW 584 Kiernozia – Marianka i Goleńsko – Łowicz (14,7 km), DW 703 Łęczyca – Góra Św. Małgorzaty (8 km), DW 704 Jamno – Gzinka (2,8 km), DW 707 Nowy Kawęczyn – Wołucza i Kurzeszyn – Rawa Mazowiecka (7,4 km), DW 710 Wielka Wieś – Rossoszyca (13,2 km), DW 713 Kunice – Januszewice oraz fragment w Opocznie (4,2 km), DW 715 Redzeń Stary – Regny (1 km), DW 726 na trzech odcinkach między Matyldowem a Trojanowicami (16,05 km) oraz DW 785 Żytno – Silnica (1,6 km). Odcinki te są dość równomiernie rozłożone po terenie województwa. Zapewne znaczna część z nich pokrywa się z przyszłymi trasami autobusów dowozowych ŁKA - jeśli nie tymi, które mają zostać uruchomione w listopadzie, to z zaplanowanymi na późniejsze etapy.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat

Komunikacja

Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat

Roman Czubiński 13 października 2023

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Komunikacja

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Roman Czubiński 11 października 2023

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Komunikacja

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Roman Czubiński 28 czerwca 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat

Komunikacja

Zelów: Autobusy ŁKA zapewnią okno na świat

Roman Czubiński 13 października 2023

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Komunikacja

ŁKA dotrze do Zelowa. Autobusy od 12 listopada

Roman Czubiński 11 października 2023

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Komunikacja

Łódzkie: Przetarg na kolejne autobusy dla ŁKA

Roman Czubiński 28 czerwca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5