Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Transport najważniejszą pozycją budżetu województwa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
02-01-2023
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Transport najważniejszą pozycją budżetu województwa
fot. Kasper Fiszer
Poznaliśmy planowany na rok 2023 budżet województwa łódzkiego. Region zamierza przeznaczyć na transport łącznie ponad 700 mln zł, a więc prawie połowę kwoty zarezerwowanej na wszystkie obszary. Większość mają pochłonąć wydatki inwestycyjne.

Podczas grudniowej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni przyjęli budżet na rok 2023. Łączne wydatki wyniosą ok. 1,7 mld zł i nieznacznie przekroczą spodziewane wpływy. Zgodnie z zapewnieniami zarządu województwa deficyt ma zostać pokryty nadwyżką z lat ubiegłych, a poziom zadłużenia regionu względem roku 2018 ma spaść o ponad połowę do poziomu ok. 150mln zł. – Stworzyliśmy stabilny budżet na niepewne czasy – ocenia Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Wśród wszystkich obszarów, na jakie środki będzie wykładać urząd marszałkowski, najważniejszym okazuje się transport. Na wydatki inwestycyjne w tym zakresie przeznaczono 443 mln zł. – Do tego ponad 300 mln zł przeznaczono na wydatki bieżące – poinformował Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Wskazał też, że ok. 120 mln zł pochodzić będzie z rządowych programów pomocowych, m.in. Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Duże wydatki na transport są odbiciem stabilnej polityki samorządu prowadzonej od dekady pomimo zmian w Zarządzie Województwa Łódzkiego. Choć w poprzednich wyborach samorządowych koalicja PO – PSL została odsunięta od władzy na rzecz Zjednoczonej Prawicy, nie doszło ro radykalnych zmian i odwrotu od podjętych wcześniej działań mających przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu. Nieustannie rozwijana jest oferta kolei, głównie w oparciu o własną spółkę Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Od początku swojej działalności ŁKA podejmowała też kroki na rzecz integracji z komunikacją autobusową – czy to zawierając umowy z przewoźnikami (głównie PKS Sieradz), czy to organizując własne linie dowozowe (co zakończyło się fiaskiem). Kierunek ten również został podtrzymany za kadencji Grzegorza Schreibera. Ten, sięgnąwszy po środki z nowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, stworzył sieć częściowo skomunikowanych z pociągami linii autobusowych obsługiwanych przez cały szereg podmiotów z całego obszaru województwa.

Wciąż prowadzone są też remonty sieci dróg wojewódzkich. W ostatnim okresie samorząd sięgnął po dofinansowanie m.in. z rządowego programu Polski Ład i zamierza poprawić stan techniczny tras wykorzystywanych przez autobusy wojewódzkie. Korzysta też z innych programów centealnych, m.in. Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5