Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie tramwaje wróciły dziś do Zgierza

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
20-12-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie tramwaje wróciły dziś do Zgierza
fot. Kasper FiszerPierwszy tramwaj w Zgierzu
Z Łodzi do Zgierza znów można pojechać tramwajem. Bez większych problemów dziś przed czwartą rano zainaugurowano regularny ruch na zmodernizowanym torowisku pomiędzy Helenówkiem a pętlą przy pl. Kilińskiego. Zaczął też funkcjonować nowy system obsługi inii ozorkowskiej.


Dzś (w poniedziałek 20 grudnia) po niemal czteroletniej przerwie wznowione zostało tramwajowe połączenie Łodzi i Zgierza. O godz. 3:43 na pętlę przy pl. Kilińskiego w Zgierzu wjechał pierwszy rozkładowy tramwaj linii 6. Pomimo drobnej usterki, jaka miała miejsce jeszcze na terenie Łodzi, kurs udało się zrealizować zgodnie z planem. Po kilku minutach postoju rozpoczął się premierowy kurs ze Zgierza na łódzką pętlę Widzew-Augustów.

Wciąż kursują tramwaje wysokopodłogowe

Pierwszym tramwajem, jaki przyjechał do Zgierza, był zmodernizowany skład wagonów 805Na (po przebudowie do typu 805N-ML) nr 2333+2334. Pomimo zakończenia prac modernizacyjnych na terenie Zgierza do tego miasta wciąż wysyłane są więc wagony wysokopodłogowe. Z racji wczesnej pory inauguracyjna para kursów cieszyła się bardzo umiarkowaną frekwencją, ale w ciągu dnia podróżnych z pewnością będzie znacznie więcej – „szóstka” stanowi teraz najważniejsze połączenie między Łodzią a satelickim Zgierzem (obok autobusowych linii 6 z dworca Łódź Kaliska i 51 z dworca Łódź Fabryczna).

Wznowienie obsługi było odpowiednio przygotowane: na przystankach wisiały aktualne rozkłady jazdy, a kursy do Zgierza były poprawnie wyświetlane na przystankowych tablicach informacji dynamicznej oraz w aplikacjach mobilnych. Z kilkudniowym wyprzedzeniem wszelkie informacje zamieszczono też w internecie. Sam przejazd po oddanym dziś do regularnej eksploatacji odcinku Helenówek (przy granicy Łodzi i Zgierza) – pl. Kilińskiego odbył się bez żadnych problemów. Właściwie działał też system zapowiedzi głosowych wewnątrz wagonów.

Z Łodzi do Ozorkowa z przesiadką w Zgierzu

Należy dodać, że skład obsługujący pierwszy kurs „szóstki” nie był pierwszym tramwajem, jaki dotarł do Zgierza po zakończonej modernizacji. Oprócz przejazdów o charakterze testowym i technicznym wczoraj odbyła się uroczystość związana z finalizacją remontu trasy, której elementem był wjazd do Zgierza kilku wagonów, w tym historycznego taboru MPK: Lilpopa czy składu 5N+5ND. Impreza przyciągnęła wielu zgierzan. Tramwaj jest wpisany w lokalną toższamość miasta, które korzysta z tego środka transportu od 1901 r.

Ostatecznie rozpoczął funkcjonowanie także nowy układ komunikacji zastępczej w zamian za wciąż nieczynne połączenie tramwajowe 46 do Ozorkowa. Wbrew pierwotnym założeniom organizacji Z46 nie przejął zgierski MUK i nadal kursy są zlecane przez Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Ten skrócił jednak linię do odcinka Zgierz – Ozorków. Na pl. Kilińskiego pasażerowie mogą przesiąść się do tramwaju w kierunku Łodzi, korzystając z tego samego biletu. W nocy, gdy nie kursuje „szóstka”, realizowane jest kilka kursów w relacji na łódzką pętlę Radogoszcz-Wschód przy ul. Świtezianki, gdzie można przesiąść się do miejskiego nocnego N2.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5