Partner serwisu
Mobilność

Łódzkie stworzy transportową aplikację mobilną?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
05-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Łódzkie stworzy transportową aplikację mobilną?
fot. Freepik
Kończą się prace nad interaktywną mapą komunikacyjną województwa łódzkiego. Przynajmniej początkowo nie będzie ona jednak prezentować precyzyjnego położenia pojazdów, nie wskaże też przystanków np. autobusowych linii ŁKA. Docelowo jedną z rozważanych koncepcji jest stworzenie aplikacji mobilnej, która zintegruje informacje o wszystkich usługach transportowych UMWŁ.

Kilka tygodni temu ponownie rozbudowany został system połączeń autobusowych organizowanych przez łódzkiego marszałka przy wykorzystaniu środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Linia Szczerców – Widawa została wydłużona do Zduńskiej Woli, co umożliwiło m.in. przesiadkę na pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na nowym przystanku końcowym. Równocześnie region zapowiedział kolejne udogodnienia dla podróżnych, tym razem dotyczące informacji pasażerskiej.

Mapa interaktywna, ale bez kolei i autobusów ŁKA

Wkrótce opublikowana ma zostać bowiem interaktywna mapa województwa, która w założeniach twórców ma pomóc w planowaniu podróży. – Mapa będzie obrazować przebieg uruchomionych przez województwo łódzkie 42 linii autobusowych z rozmieszczeniem przystanków i informacją o rozkładzie jazdy – opisuje Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Samorząd tłumaczy, że łatwiejsze stanie się zaplanowanie dojazdu ze swojego miejsca zamieszkania na przystanek obsługiwany przez wojewódzkie PKS-y czy znalezienie miejsca przesiadki.

Wydaje się jednak, że funkcjonalność mapy będzie ograniczona, bo nie będzie ona zawierać danych o pozostałych połączeniach organizowanych przez UMWŁ. Nie znajdziemy tam zatem kursów autobusowych uruchamianych pod szyldem ŁKA (m.in. linie do Zelowa czy Regien), a także o pociągach regionalnych. Tymczasem założeniem siatki połączeń autobusowych miało być właśnie zapewnienie dojazdu na stacje kolejowe. – Będzie to aplikacja otwarta, tzn. w przypadku zwiększenia liczby linii, zmiany tras albo decyzji o dopisaniu do mapy innych połączeń oferowanych przez województwo łódzkie albo ŁKA będą one dołączane – zapewnia samorząd.

Trwają testy pierwszej wersji mapy

Ciekawsza i znacznie bardziej użyteczna może okazać się natomiast aplikacja mobilna, której stworzenie rozważa aktualnie urząd marszałkowski. Mogłaby ona zintegrować dane o całym systemie transportowym. Brane pod uwagę jest także wskazywanie rzeczywistej pozycji autobusów dzięki ich geolokalizacji. – W ten sposób podróżny będzie mógł na bieżąco ocenić, w jakim czasie autobus dotrze na interesujący go przystanek – tłumaczą służby prasowe marszałka.

Na razie trudno jest wskazać, kiedy aplikacja mogłaby zostać udostępniona pasażerom. Pierwsza wersja mapy powinna natomiast pojawić się niebawem. – Mapa jest teraz uzupełniana i testowana – poinformował nas bowiem UMWŁ.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5