Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Rusza piąta edycja regionalnego budżetu obywatelskiego. Czy będzie miejsce na transport?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-03-29 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Rusza piąta edycja regionalnego budżetu obywatelskiego. Czy będzie miejsce na transport?
fot. Kasper FiszerPrzystanek autobusowy
Województwo łódzkie ogłosiło nabór do kolejnej, piątej już edycji regionalnego budżetu obywatelskiego. Pod głosowanie mogą zostać poddane przedsięwzięcia związane m.in. z transportem. W zeszłych edycjach mieszkańcy zadecydowali o realizacji m.in. budowy chodników i estetyzacji przystanków autobusowych.

W zeszłym tygodniu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił początek naboru projektów, które będą poddane głosowaniu mieszkańców w ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego funkcjonującego pod nazwą „Łódzkie na plus”. Tym razem zadania będą wybierane w ramach puli wojewódzkiej oraz osobnych pul powiatowych. Inicjatywy związane z transportem publicznym czy z przestrzenią miejską lub wiejską zmieszczą się przede wszystkim w pierwszej ze wskazanych kategorii. Ta będzie bowiem obejmować przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym.

UMWŁ: Projekty zdobywają rozgłos ogólnopolski

Na szczeblu powiatowym będą wybierane natomiast zadania nieinwestycyjne, związane m.in. z lokalnym folklorem, bezpieczeństwem publicznym itp. Mogą wśród nich znaleźć się pewne drobniejsze inicjatywy dotyczące np. estetyki miejsc związanych z komunikacją publiczną. Na pomysły mieszkańców UMWŁ czeka do 12 kwietnia.

– Mieliśmy już wiele udanych projektów budżetu obywatelskiego. Niektóre z nich, np. Galeria Przystanek, zyskują rozgłos ogólnopolski – mówił podczasa krótkiej konferencji prasowej Michał Trzoska, dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego. Przypomniał, że dzięki tej inicjatywie na przystankach autobusowych w powiatach poddębickim i łaskim pojawiły się malunki, które przedstawiciel samorządu nazwał prawdziwymi dziełami sztuki.

Czy piesi znów wyrażą swoje potrzeby?

– Przez ostatnie cztery lata na budżet obywatelski przeznaczyliśmy 28 mln zł. To ogromna kwota – ocenił dyrektor kancelarii marszałka. Mówił, że w tym czasie zrealizowano ponad 160 inicjatyw. W tej edycji do rozdysponowania będzie 8 mln zł. – To o 2 mln zł więcej niż w roku poprzednim – podkreślał Michał Trzoska. Zadania powiatowe będą mieć wartość od 5 do 40 tys. zł, wojewódzkie – od 100 do 500 tys. zł.

W ramach budżetu obywatelskiego realizowane były dotychczas także pewne inicjatywy dotyczące ruchu pieszego. Wzdłuż dróg wojewódzkich, zwłaszcza na obszarach pozamiejskich, budowano chodniki. Ponjawiły się też pewne ciągi rowerowe. W tym roku głosowanie rozpocznie się w czerwcu, a we wrześniu poznamy wybrane do realizacji w 2022 r. projekty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5