Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Rusza kolejna edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
22-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Rusza kolejna edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego
fot. Kasper Fiszer
Samorząd województwa łódzkiego ogłasza kolejny, ósmy już nabór projektów do budżetu obywatelskiego organizowanego pod nazwą Łódzkie na Plus. Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród przedsięwzięć zgłaszanych do łącznie 25 pul – jednej ogólnowojewódzkiej i 24 powiatowych. Zadania związane z transportem mogą pojawić się przede wszystkim w ramach głosowania regionalnego.

Miejski budżet obywatelski Łodzi cieszy się sporą popularnością. Od ośmiu lat jego regionalnym odpowiednikiem jest program Łódzkie na Plus realizowany przez samorząd województwa. Marszałek właśnie zainaugurował kolejną jego edycję, w której do rozdysponowania będzie łącznie 8 mln zł – tyle samo, ile na zadania proponowane przez mieszkańców przewidziano przed rokiem.

Przedsięwzięcia transportowe z puli ogólnowojewódzkiej

Tak samo jak podczas siódmej edycji głosowania, i tym razem połowa środków będzie skierowana na projekty z puli ogólnowojewódzkiej, a połowa – na mniejsze przedsięwzięcia wybierane wyłącznie w skali powiatowej. Pomysły o charakterze inwestycyjnym, w tym dotyczące infrastruktury, mogą więc pojawić się w ramach głosowania ogólnowojewódzkiego. Zadania tego typu były poddawane pod osąd mieszkańców przy każdej z dotychczasowych edycji Łódzkiego na Plus.

Na ogół były to projekty mające usprawnić ruch pieszy i rowerowy, ale mieszkańcy mogą proponować także działania z zakresu komunikacji autobusowej czy kolejowej. – Nabór potrwa do 3 marca – poinformował Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Od 2016 r. samorząd przeznaczył na realizację przedsięwzięć wybranych w głosowaniu łącznie 43 mln zł.

Prace ruszą w przyszłym roku

– Inicjatywa od początku cieszy się dużym zainteresowaniem – przekonuje UMWŁ. Dotychczas we wszystkich edycjach oddano ok. 500 tys. zł, znaczna większość mieszkańców regionu nie wzięło więc udziału w plebiscytach. Władze przekonują, że głosowanie pozwala na wywarcie realnego wpływu na przestrzeń publiczną czy na usługi realizowane przez instytucje podległe marszałkowi. Głosy oddane w tym roku przełożą się na realizację zwycięskich projektów w 2024 r.

– Pomysłodawca nie musi martwić się o realizację inwestycji – zachęcają do składania swoich projektów służby prasowe marszałka. Władze regionu uznają bowiem wyłonione przedsięwzięcia za zadania własne. Samo głosowanie ma zostać przeprowadzone w czerwcu, po analizie zgłoszonych propozycji.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5