Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Remont dróg zwalczy wykluczenie transportowe?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
18-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-07-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Remont dróg zwalczy wykluczenie transportowe?
fot. UM Piotrków Trybunalski
W ramach rządowego programu Polski Ład województwo łódzkie pozyskało środki na remont szeregu dróg wojewódzkich. Argumentem mającym przemawiać za inwestycjami jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Autobusy stanowią jednak niewielki procent pojazdów korzystających z odcinków. Czy zatem ułatwienia odczują głównie kierowcy samochodów osobowych? UMWŁ zaprzecza i przekonuje, że pasażerowie będą mogli m.in. oczekiwać na kurs w większym komforcie.

W ramach rządowego programu Polski Ład województwo łódzkie otrzymało środki na remont kilkudziesięciu odcinków dróg wojewódzkich. We wniosku o dofinansowanie region wskazywał, że inwestycje pomogą w walce z wykluczeniem komunikacyjnym. Ta pozostaje zaś jednym z najważniejszych deklarowanych celów aktualnej koalicji rządzącej regionem, na której czele stoi Grzegorz Schreiber, polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Nie da się kursować po złych drogach

Na ogół wykluczenie komunikacyjne definiowane jest jednak przez pryzmat braku dostępu do środków transportu zbiorowego, a nie przez niewystarczający standard dróg wykorzystywanych głównie przez samochody osobowe. Na większości już naprawionych i przeznaczonych do naprawy dróg ruch autobusowy, w tym organizowany przez województwo, jest niewielki i ogranicza się do kilku par kursów na dobę, niejednokrotnie tylko w dni robocze. – Realizacja działań z wykorzystaniem funduszy, jakie pozyskaliśmy w ramach programu Polski Ład, zdecydowanie wpłynęła na komfort i bezpieczeństwo podróżujących drogami wojewódzkimi. W ramach pierwszej i drugiej edycji programu wprowadzono szereg rozwiązań, które mają wpływ na publiczny transport zbiorowy – stwierdza jednak Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Służby prasowe marszałka zaznaczają, że skorzystali na tym także przewoźnicy realizujący swoje połączenia na zasadach komercyjnych. Poza wymianą warstwy bitumicznej jezdni prace obejmują też chodniki, pobocza i perony przystankowe, co ma zwiększać komfort oczekujących. – Doskonałym przykładem jest remont drogi wojewódzkiej nr 473 na odcinku Szydłów – Piotrków Trybunalski – usłyszeliśmy. Zbudowane ma tam zostać wkrótce sześć nowych peronów przystankowych.

Kluczowa jest stabilność oferty

– Drugim przykładem niech będzie droga nr 710 na odcinku Wielka Wieś – Rossoczyca – wskazuje samorząd. Tam projekt obejmuje cztery przystanki. Trudno jednak spodziewać się, by nowe kursy z powodu remontu kilku peronów uruchomili przewoźnicy komercyjni. Po naprawie jezdni oraz innych elementów infrastruktury drogowej nie dojdzie też do zwiększenia liczby kursów na istniejących liniach autobusowych finansowanych z kasy marszałka.

– Oferta autobusowych linii użyteczności publicznej przygotowana jest głównie z myślą o dojeżdżających do pracy i szkoły, dlatego dla nas jako dla organizatora bardzo ważna jest jej regularność i stabilność – wskazał bowiem urząd marszałkowski. W najbliższych miesiącach nie są więc planowane istotne zmiany w rozkładzie jazdy. Region nie skrócił też czasu przejazdu po wyremontowanych odcinkach, nie zmienił taboru na niskopodłogowy ani nie wprowadził innych udogodnień mogących istotnie zwiększyć atrakcyjność wojewódzkich połączeń realizowanych we współpracy głównie z lokalnymi przedsiębiorstwami PKS.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5