Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie: Przybędzie autobusów niskoemisyjnych

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-03-12 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Przybędzie autobusów niskoemisyjnych
fot. Martyn JandułaAutobus przed dworcem w Skierniewicach
Łącznie 21 niskoemisyjnych autobusów miejskich kupią w najbliższym czasie przedsiębiorstwa komunikacyjne z Radomska, Skierniewic oraz Sieradza. Stanie się to możliwe dzięki przesunięciom w puli funduszy unijnych, dokonanym na wniosek samorządu województwa. Inwestycje mają z jednej strony poprawić komfort podróżowania transportem zbiorowym, z drugiej – pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Wszystkie złożone w ubiegłym roku wnioski pomyślnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną, problemem była jednak niedostateczna ilość środków przewidzianych na działanie 3.1. (niskoemisyjny transport miejski) w Regionalnym Programie Operacyjnym. Dopiero w ubiegłym tygodniu Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował o przesunięciu około 100 mln zł z puli na rozwój transportu multimodalnego poza siecią TEN-T.

MPK Sieradz zamierza kupić trzy autobusy klasy midi za 3,14 mln zł, z czego 2,1 mln zł pokryje dofinansowanie z RPO. Deklarowany cel to osiągnięcie „niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności miejskiej”. Jest to kontynuacja zakupów rozpoczętych w ubiegłym roku – Sieradz wzbogacił się wtedy o osiem Solarisów Urbino 10, również kupionych przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej (dostawa dwóch ostatnich sztuk ma nastąpić w tym miesiącu). Warto przypomnieć, że miasto zadeklarowało też przystąpienie do programu badawczo-rozwojowego E-bus.

Wnioski złożone przez dwa pozostałe miasta mają większą skalę. Przewoźnik ze Skierniewic zamierza kupić dziesięć autobusów o długości 12 metrów za 12,1 mln zł. Dotacja z RPO będzie wynosiła 7,56 mln. Najdroższy wniosek złożył samorząd Radomska: za 13,7 mln zł (w tym 8,8 mln dofinansowania) miasto chce m. in. kupić 8 autobusów 12-metrowych (po 4 wyposażone w napęd hybrydowy oraz wyłącznie w silnik wysokoprężny spełniający normę Euro 6).

Władze Sieradza i Skierniewic nie odpowiedziały jeszcze na szczegółowe pytania, dotyczące – między innymi – rodzaju napędów. W dwóch ostatnich miastach wnioski zawierają także część infrastrukturalną.

– Niskopodłogowe, nowoczesne pojazdy zapewniają komfort podróżowania, są poza tym cichsze i oszczędzają środowisko. Główne wyzwanie, jakie musimy podjąć, to ochrona powietrza. Właśnie z myślą o niej kolejne samorządy kupują autobusy o napędzie emitującym mniej bądź żadnych zanieczyszczeń – komentuje marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Jak dodaje, proces eliminacji smogu, za który odpowiada nie tylko niska emisja w gospodarstwach domowych, ale także komunikacja, będzie wieloletni.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MPK Tarnów: Do końca roku 40 nowych autobusów, w tym testowy elektryczny

Komunikacja

MPK Tarnów: Do końca roku 40 nowych autobusów, w tym testowy elektryczny

inf. prasowa, oprac jm. 03 marca 2018

MPK Kraków podpisało umowy na 66 nowych autobusów

Komunikacja

MPK Kraków podpisało umowy na 66 nowych autobusów

inf. prasowa 02 marca 2018

Osiem nowych autobusów w Zielonej Górze

Komunikacja

Osiem nowych autobusów w Zielonej Górze

inf. prasowa 28 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5