Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Prawie dwukrotny wzrost zainteresowania wojewódzkimi autobusami

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
27-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Prawie dwukrotny wzrost zainteresowania wojewódzkimi autobusami
fot. UMWŁ
Samorząd województwa łódzkiego poinformował o dobrych wynikach napełnienia w finansowanych przez siebie kursach autobusowych. Władze regionu przekonują, że ich walka z wykluczeniem transportowym jest skuteczna, a mieszkańcy mają dostęp do coraz szerszej oferty kursów. W styczniu otwarte zostały dwie nowe linie – noszące numery odpowiednio 41 i 42.

Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego roku samorząd województwa łódzkiego uruchomił wraz z początkiem stycznia dwie kolejne linie autobusowe finansowane z wykorzystaniem środków rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Kursy połączyły Żytno z Piotrkowem Trybunalskim oraz Łęczycę z Poddębicami. Władze regionu przekonują, że do zwiększania liczby tras zachęcają dobre wyniki osiągane na funkcjonujących dotychczas liniach.

Marszałek zaskoczony wysoką frekwencją

– Kiedy dostałem do ręki wykresy przedstawiające obłożenie w naszych autobusach, nie bardzo chciało mi się wierzyć. Rok do roku liczba pasażerów wzrosła prawie dwukrotnie i przekroczyła już 1 mln 600 tys. zł – stwierdził Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Należy jednak podkreślić, że porównywał on wyniki osiągnięte w roku 2022, gdy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa obowiązywały przez stosunkowo krótki czas, z tymi z roku 2021. Prawne restrykcje dotyczące przemieszczania się były wówczas znacznie większe i obowiązywały dłużej.

Trudno zresztą o jakiekolwiek miarodajne porównania, bo sieć połączeń wojewódzkich wystartowała pod koniec 2019 r., a więc tuż przed wybuchem pandemii. W pierwszych miesiącach istnienia systemu doszło więc do pierwszego poważnego zaburzenia potoku podróżnych. Każdego roku liczba tras była też zwiększana – z 29 do 42.

Kolejne miejscowości z dostępem do transportu publicznego

Jak wylicza UMWŁ, styczniowe rozszerzenie siatki połączeń pozwoliło na skomunikowanie ze światem kolejnych 49 miejscowości, które dotychczas były pozbawione jakiegokolwiek transportu zbiorowego. Potrzeby wciąż są jednak duże, a marszałek podczas niedawnej konferencji prasowej miał zachęcać samorządy niższego szczebla do uzupełniania systemu o własne linie o charakterze powiatowym czy gminnym. – Samorząd województwa łódzkiego od początku istnienia programu mającego na celu likwidację białych plam komunikacyjnych jest liderem uruchamiania nowych tras – ocenił Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, wskazując, że rząd dotuje połączenia w Łódzkiem kwotą blisko 50 mln zł, z czego d ok. 20 mln zł trafia do mniejszych organizatorów, a 29 mln – do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Zaangażowanie województwa w organizację transportu autobusowego ma się wkrótce zwiększyć dzięki pojazdom niskoemisyjnym kupowanym dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z wykorzystaniem środków z rządowego programu Polski Ład. Na razie samorząd nie przedstawił jednak listy tras, na których miałyby pojawić się kolejne połączenia. Póki co marszałek zleca wykonywanie przewozów spółkom niezależnym, m.in. PKS Łęczyca czy PKS Opoczno.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5