Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie. Powstanie wojewódzki rower publiczny

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-09-04 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie. Powstanie wojewódzki rower publiczny
Fot. Kasper FiszerStacja roweru publicznego w Łodzi
Tysiąc rowerów na 125 stacjach w dziesięciu gminach – tak wyglądają najważniejsze liczby opisujące projekt wojewódzkiego roweru publicznego „Rowerowe Łódzkie”. Zaproponowane przez łódzki urząd marszałkowski przedsięwzięcie będzie dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. W jego ramach powstaną także parkingi dla chcących zostawić przy dworcu kolejowym własny pojazd.

Jest już pewne, że województwo łódzkie utworzy własną sieć stacji roweru publicznego. Projekt złożony przez łódzki urząd marszałkowski znalazł się bowiem na liście inwestycji dofinansowanych z puli środków Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonych na transport niskoemisyjny. W zamyśle władz regionu system wypożyczalni rowerowych ma przede wszystkim uzupełniać ofertę Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (i innych przewoźników kolejowych), ułatwiając dojazd z przystanków w okolice domu czy miejsca pracy.

Nowe stacje także na terenie Łodzi

Inwestycja ma objąć także budowę kilkunastu parkingów rowerowych, na których będzie można pozostawić własny pojazd (powstaną one w Łodzi, Łasku i Kutnie), ale najważniejszym jej elementem ma być właśnie rower publiczny. – To rozwiązanie, które sprawdziło się już w Łodzi – mówił w piątek w Pabianicach Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Teraz podobny system ma zostać wprowadzony w szeregu mniejszych miejscowości.

– Zaprosiliśmy do współpracy gminy – referował Witold Stępień. Stacje powstaną więc na terenie gmin Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola oraz Zgierz. W ramach tego samego przedsięwzięcia swoją sieć automatycznych wypożyczalni uzupełni także sama Łódź.

Najwięcej stacji powstanie w gminie Koluszki

Punktów wypożyczeń ma być łącznie 125. – To nie tylko stacje przy przystankach kolejowych. W miejscowościach, które weszły w to partnerstwo, stworzony zostanie spójny system – zapewnił marszałek. Jak wynika z materiałów prasowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, we wszystkich punktach łącznie rozlokowany zostanie tysiąc rowerów.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 17,2 mln zł. 11,9 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych. Jak wynika z wcześniejszych informacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach, inwestycję współfinansować będą samorządy lokalne. Liczba stacji w poszczególnych gminach będzie bardzo różna. Najwięcej powstanie ich w gminie Koluszki (22), najmniej w gminie Łask (6). Czternaście punktów wypożyczeń zamontowanych zostanie na terenie stolicy aglomeracji.

W Pabianicach rozwój transportu rowerowego także w ramach innego projektu

W ramach tej edycji konkursu RPO transport rowerowy wsparty został wyjątkowo mocno. Elementy związane z tym rodzajem komunikacji pojawiają się także w projekcie związanym z remontem linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic. Na pętli tramwajowej przy ul. Wiejskiej w Pabianicach powstać ma parking rowerowy. W ramach przebudowy ulic Warszawskiej i Zamkowej wraz ze Starym Rynkiem utworzona zostanie natomiast infrastruktura drogowa dla rowerzystów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wiceprezes GPW: Bikesharing to rosnący rynek

Prawo & Finanse

Wiceprezes GPW: Bikesharing to rosnący rynek

Jakub Dybalski 24 sierpnia 2017

Lublin. Coraz mniej wypożyczeń roweru miejskiego

Mobilność

Lublin. Coraz mniej wypożyczeń roweru miejskiego

Rafał Stawecki 21 sierpnia 2017

Zgierz: Obiecujące wyniki roweru publicznego

Mobilność

Zgierz: Obiecujące wyniki roweru publicznego

Roman Czubiński 08 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5