Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Ozorków musi poczekać na tramwaj. Ma połączenie ŁKA

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-02-01 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Ozorków musi poczekać na tramwaj. Ma połączenie ŁKA
fot. Kasper FiszerTramwaj na linii Ozorków – Łódź w 2008 r.
Czy mieszkańcy Ozorkowa doczekają się przywrócenia kursów tramwajowej linii 46 do Łodzi? Marszałek województwa łódzkiego zapewnia, że samorządowi zależy na wznowieniu obsługi wszystkich tras podmiejskich. Przyznaje jednak, że wszelkie decyzje w tej sprawie będą podejmowane dopiero po zakończeniu robót na modernizowanych aktualnie odcinkach podmiejskiej sieci.

Również w tym roku nie zaczną się prace związane z remontem zdegradowanej i częściowo zdemontowanej infrastruktury linii tramwajowej 46 łączącej Ozorków ze Zgierzem i Łodzią. Gmina wiejska Zgierz, która zarządza dużą częścią trasy, nie zaplanowała bowiem na ten cel środków w budżecie, a władze Ozorkowa przyznają, że nie są w stanie samodzielnie doprowadzić do wznowienia kursów. Samorząd wojewódzki planuje zlecić wykonanie ekspertyzy, która da odpowiedź na pytanie o sens dużej inwestycji i wskaże realne możliwości jej realizacji. Na razie nie ma jednak jasnego scenariusza, który pozwoliłby ocenić jako realne szanse na powodzenie przedsięwzięcia.

Schreiber: Zależy nam na wszystkich liniach tramwajowych

Do sprawy odniósł się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Bardzo mi zależy, by linie tramwajowe, które zostały zamknięte, wróciły do mieszkańców. Linia do Ozorkowa rzeczywiście stanowi największy problem, bo jest najbardziej oddalona [od Łodzi] – przyznał. Dodał, że województwo prowadzi obecnie konsultacje z innymi podmiotami, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji komunikacyjnej miasta.

– Po zrealizowaniu [remontów] tych połączeń, nad którymi pracujemy obecnie, z pewnością zwrócimy uwagę na Ozorków i sprawdzimy, czy warto w ten czy w inny sposób połączyć to miasto z Łodzią – zadeklarował. Ocenił też, że pomimo zawieszenia przed trzema laty kursowania tramwaju miasto nie jest wykluczone komunikacyjnie. – Miasto ma np. połączenie kolejowe – przypomniał.

Ozorków ma dogodne połączenia kolejowe – ale nie w tej chwili

– Ozorków może więc chwilę poczekać na to, by dopełnić dobrych połączeń – stwierdził Grzegorz Schreiber. Dodajmy, że kilka lat temu samorząd wojewódzki wspólnie z PKP PLK wybudował nowy przystanek kolejowy Ozorków Nowe Miasto, który jest położony w rejonie nieczynnej pętli tramwajowej. Obecnie w związku z remontem linii łączącej Zgierz z Ozorkowem, Łęczycą i Kutnem ruch jest jednak wstrzymany, a pasażerowie muszą korzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Autobusy kursują też w zamian za tramwaje linii 46.

Wśród remontowanych aktualnie odcinków znajduje się fragment torowiska w Zgierzu od granicy Łodzi do węzła Kurak, na którym linia ozorkowska oddziela się od krótszej odnogi do pętli przy pl. Kilińskiego w Zgierzu. Jeśli w przyszłości zostanie podjęta decyzja o odtworzeniu ciągu do Ozorkowa, jego początkowy odcinek będzie więc gotowy. Szacunki sprzed kilku lat wskazywały jednak, że modernizacja pozostałej części trasy kosztowałaby aż ok. 160 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5