Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Na letnisko tylko własnym samochodem

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
22-08-2021
Ostatnia modyfikacja:
27-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Na letnisko tylko własnym samochodem
fot. Kasper FiszerPrzystanek autobusowy w Kaniej Górze na trasie Łódź – Sokolniki-Las
Tego lata trudno jest dojechać z Łodzi do popularnych miejscowości wypoczynkowych transportem publicznym. Mieszkańcy są więc poniekąd zmuszeni do korzystania z własnych samochodów, jeśli chcą zwiedzić spalskie lasy albo dotrzeć na swoją działkę w podłódzkich Sokolnikach. Brak połączeń komunikacyjnych ogranicza też rozwój turystyki w Inowłodzu.

Lato to czas, który wielu mieszkańców dużych miast spędza przynajmniej częściowo w okolicznych miejscowościach o charakterze wypoczynkowym. Malownicze miejsca cieszą się największą popularnością w weekendy. Właśnie wówczas dojazd do miejsc rekreacji z wykorzystaniem transportu publicznego bywa szczególnie utrudniony. Nie inaczej jest w regionie łódzkim, a problemy znane z lat ubiegłych w tym roku zostały zintensyfikowane.

Gmina Inowłódz bez połączenia z Łodzią

Najważniejszą zmianą jest brak sobotnio-niedzielnych pociągów z Łodzi do Spały. – Nie są one uruchamiane, bo zrezygnowała z tego gmina Inowłódz – mówi Dominik Lebda, rzecznik prasowy Polregio. Decyzja samorządu, który brał dotychczas na swoje barki ciężar finansowy utrzymania połączeń, utrudnia również komunikację z samym Inowłodzem.

Dawniej funkcjonowały bowiem połączenia dowozowe Spała – Inowłódz, które oczywiście w tym sezonie nie są wykonywane. Tymczasem do znanej z położenia wśród lasów Spały nie dojeżdżają żadne autobusy z Łodzi, do popularnego letniska trzeba więc dostać się własnym samochodem. Od stolicy regionu odcięty jest siłą rzeczy także Inowódz znany z zabytkowej synagogi, ale i będący lokalnym centrum turystyki wodnej z plażami nad Pilicą i wypożyczalniami kajaków.

Terminy kursowania niedostosowane do potrzeb wypoczywających

Trudno jest dojechać również do położonych znacznie bliżej Łodzi Sokolnik-Lasu. Miejscowość zbudowana zgodnie z koncepcją miasta-ogrodu w czasie pandemii przestała być obsługiwana przez prywatnego przewoźnika Stojeccy. Dość szybko zareagował na to Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, organizując dofinansowaną z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych linię Łódź – Sokolniki – Łęczyca. Połączenie obsługuje PKS Łęczyca.

Kursy co do zasady realizowane są jednak tylko od poniedziałku do soboty. Mogą więc służyć stosunkowo nielicznym mieszkańcom Sokolnik, w których większość zabudowań stanowią domy letniskowe, ale turyści weekendowi mogą z nich korzystać w bardzo ograniczonym zakresie. W niedziele wykonywana jest bowiem tylko jedna para kursów, co nie zapewnia możliwości dojazdu i powrotu.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5