Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Łódzkie: Mieszkańcy chcą chodników i dróg rowerowych nie tylko na terenie miast

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-10-24 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Mieszkańcy chcą chodników i dróg rowerowych nie tylko na terenie miast
fot. Kasper FiszerStacja wojewódzkiego roweru publicznego
W przyszłym roku powstanie nowy ciąg pieszo-rowerowy w okolicach Bełchatowa. Jego budowa jest wynikiem głosowania w zakończonej właśnie edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem dobrze obrazuje problemy niezmotoryzowanych mieszkańców mniejszych miejscowości.

Samorząd województwa łódzkiego opublikował wyniki głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego organizowanego pod nazwą „Łódzkie na plus”. Plebiscyt podzielony jest na części ogólnowojewódzką i powiatowe. W ramach pierwszej z nich co roku pojawiają się pomysły związane z infrastrukturą komunikacyjną – wynika to i z możliwości zgłaszania projektów o relatywnie większej wartości, i z dopuszczalnego zakresu tematycznego.

Uciążliwa droga – także na przystanek autobusowy

Nie inaczej było w tym roku. W ramach części wojewódzkiej ostatecznie realizowane będzie sześć przedsięwzięć, z czego jedno zasługuje na szczególną uwagę zainteresowanych tematyką mobilności. To projekt pod nazwą „Przebudowa drogi wojewódzkiej 485 w zakresie budowy ciągu pieszo-rowerowego w Zawadach łączącego Dobrzelów i Bełchatów”. Prace będą według szacunków władz regionu warte ok. 480 tys. zł i zrealizuje je Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

Kolejny sukces pomysłodawców tego typu inwestycji dobrze obrazuje niezauważane często z perspektywy wielkomiejskiej problemy z mobilnością poza aglomeracjami. W wielu miejscowościach brakuje tak podstawowej infrastruktury jak chodnik. Przemieszczanie się nawet na krótkie dystanse – do sklepu, z wizytą sąsiedzką itp. – bez samochodu jest więc bardzo kłopotliwe.

Na braki infrastrukturalne nakłada się rzecz jasna zjawisko wykluczenia transportowego: uciążliwa może być droga dojścia do przystanku autobusowego, z którego i tak odjeżdża bardzo niewiele kursów. To wzmacnia rolę własnego samochodu i sprawia, że życie osób nieposiadających z różnych przyczyn auta staje się istotnie trudniejsze niż tych, którzy mogą pokonać niedogodności, siadając za kierownicą.

Powstanie również nowy parking – przy szpitalu

Niejako na drugim biegunie znajduje się inny zgłoszony projekt, który doczeka się realizacji: „Budowa dodatkowych miejsc parkingowych w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim”. Jego wartość to ok. 500 tys. zł. Należy jednak zauważyć, że głosowanie odbywało się w okresie pandemii, kiedy szpitale odgrywają szczególnie istotną rolę, a dojazd do nich czym innym niż samochodem, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, jest znacząco utrudniony, bo wspomniane zjawisko wykluczenia transportowego jest potęgowane cięciami w rozkładach jazdy związanymi ze spadkiem popytu i obostrzeniami prawnymi.

Wojewódzki budżet obywatelski cieszy się dość umiarkowaną popularnością. – Oddanych zostało blisko 55 tys. prawidłowych głosów – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Województwo zamieszkuje niespełna 2,5 mln osób.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5