Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie: Marszałkowskie autobusy kursują bez zmian. „Komunikacja jest nie tylko dla uczniów”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-04-16 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Marszałkowskie autobusy kursują bez zmian. „Komunikacja jest nie tylko dla uczniów”
fot. Kasper FiszerPrzystanek autobusowy w Aleksandrowie Łódzkim
Mimo zamknięcia szkół i placówek kulturalnych samorząd województwa łódzkiego nie zdecydował się na wprowadzenie cięć w rozkładach jazdy autobusów regionalnych. Tłumaczy, że linie zostały utworzone także z myślą o dojeżdżających do pracy czy potrzebujących załatwić sprawę urzędową. Na większości tras przewozy nie są realizowane w dni wolne, co ogranicza grupę docelową.

Obecnie autobusowa komunikacja regionalna funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie. Wpływ na to ma przede wszystkim zamknięcie szkół, w związku z czym przewoźnicy utracili nie tylko bardzo dużą grupę pasażerów, ale też przychody związane z rekompensatą za stosowanie ulg ustawowych przy sprzedaży uczniowskich biletów miesięcznych. PKS Chełm informował nas o utracie tak dużej części klientów, że zawiesza nawet 90 proc. kursów. O trudnej sytuacji spółek z tego segmentu mówi też Ministerstwo Infrastruktury.

Ważne są potrzeby pracowników i dojeżdżających do lekarza czy urzędu

Na ograniczenia decydują się także samorządowi organizatorzy przewozów. Zawieszają oni nie tylko kursy regionalne, ale i podmiejskie świadczone na zasadach komunikacji miejskiej. W tym kontekście na uwagę zasługuje decyzja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego o utrzymaniu przewozów na wszystkich 38 liniach.

– W związku z tym, że linie autobusowe organizowane przez maszałka województwa łódzkiego zostały zamówione nie tylko z myślą o młodzieży szkolnej, ale również dla dojeżdżających do pracy, ośrodków zdrowia, urzędów itp., współpraca z operatorami utrzymana jest w pełnym zakresie – tłumaczy Wydział Prasowy UMWŁ. Samorząd zastrzega przy tym, że stale monitoruje sytuację epidemiczną. W związku z tym możliwe jest wprowadzenie pewnych czasowych ograniczeń, na razie na nie się jednak nie zdecydowano.

Niewiele kursów sobotnich i niedzielnych

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że mimo deklaracji UMWŁ dotyczącej ogólnego, a nie szkolnego charakteru przewozów rozkład jazdy wielu linii jest w dużej mierze dopasowany do potrzeb uczniów. Tylko niewielki procent kursów realizowany jest w dni inne niż robocze (choć nie ma tu rozróżnienia na dni nauki szkolnej i pozostałe). Niewiele jest też połączeń w godzinach wieczornych.

W dni wolne transport zbiorowy dociera głównie tam, gdzie sięga sieć czynnych w ruchu pasażerskim linii kolejowych. Łódzka Kolej Aglomeracyjna utrzymuje ruch na podobnym poziomie przez cały tydzień. W weekendy bez większych ograniczeń uruchamiane są też pociągi Polregio.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5