Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie: Koniec komunikacji Aleksandrów – Zgierz – Stryków

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-04-12 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Koniec komunikacji Aleksandrów – Zgierz – Stryków
fot. Kasper FiszerAutobus linii 2 w Strykowie
Od niedawna nie kursuje międzygminna linia 2, która pozwalała mieszkańcom Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza dostać się do strefy przemysłowej w Strykowie. Decyzję o zawieszeniu połączenia podjęło miasto Zgierz. Cięcia mają być związane z trudną sytuacją epidemiczną, choć spadek liczby pasażerów na tej akurat trasie wydaje się stosunkowo niewielki.

Po wybudowaniu tam węzła autostradowego niewielki Stryków stał się jednym z najważniejszych zapleczy przemysłowych aglomeracji łódzkiej. Niebagatelną rolę odgrywa tam też branża logistyczna, a duże zakłady pracy zatrudniają pracowników dojeżdżających z praktycznie całego regionu. Poza pracodawcami, którzy uruchamiają zamknięte linie dowozowe, zauważyli to także organizatorzy transportu publicznego, wprowadzając własne połączenia: 60 z Łodzi i 2 ze Zgierza i Aleksandrowa Łódzkiego.

Zawieszenie linii rok po początku pandemii

Ta ostatnia cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że była obsługiwana taborem przegubowym. Połączenie uruchamiały zgierskie MUK na mocy porozumienia międzygminnego. Kursy były jednak realizowane tylko do końca stycznia tego roku. – Po spotkaniu uczestników porozumienia o międzygminnej linii nr 2 zapadła decyzja o jej zawieszeniu – mówi Anna Warda-Walczyk, inspektor ds. transportu w Miejskich Usługach Komunikacyjnych – Zgierz.

Nasza rozmówczyni przywołuje odpowiedni podpunkt podpisanej w 2016 r. umowy międzygminnej, zgodnie z którym w uzasadnionych przypadkach, „w szczególności strajku, niekorzystnych warunków atmosferycznych, awarii, blokad dróg” organizator połączeń, a więc MUK, może bez porozumienia z innymi stronami zmienić lokalizację przystanków, rozkład jazdy, zawiesić linię albo w inny sposób wstrzymać w całości lub w części świadczenie usług. Ma to wpływać na wysokość wypłacanego przez pozostałe gminy wynagrodzenia. W porozumieniu zapisano przy tym jednoznacznie, że takie zmiany mogą mieć wyłącznie charakter okresowy.

Spadek liczby podróżnych nie wydaje się drastyczny

Zgodnie z treścią komunikatu umieszczonego na przystankach kursy zostały zawieszone na trzy miesiące z możliwością przedłużenia tego okresu. Jaki był konkretny powód rezygnacji z utrzymywania połączenia? – Linia została zawieszona z powodu sytuacji epidemiologicznej i z uwagi na spadek liczby pasażerów o ok. 25 proc. przy rosnących kosztach utrzymania, które były ponoszone przez gminę Miasto Zgierz w ok. 64 proc. – tłumaczy przedstawicielka MUK. Należy przy tym zauważyć, że w skali kraju spadek liczby podróżnych o jedną czwartą wydaje się bardzo niewielki. Władze Poznania wskazują bowiem np., że aktualnie z przejazdów komunikacją miejską korzysta aż o 65 proc. osób mniej.

– Obecnie trwają intensywne rozmowy dotyczące przyszłości linii – powiedziała nam Anna Warda-Walczyk. Można się jednak spodziewać, że po jej ewentualnym przywróceniu spadek liczby podróżnych względem stanu sprzed pandemii będzie się pogłębiał. Dotychczasowi klienci MUK najprawdopodobniej albo znaleźli już bowiem alternatywny sposób dojazdu, albo zmienili miejsce pracy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgierz: Miasto doczekało się nowych biletomatów

Komunikacja

Zgierz: Miasto doczekało się nowych biletomatów

Kasper Fiszer 20 kwietnia 2020

Zgierz: Drobne roboty torowe na nieczynnym węźle Kurak

Komunikacja

Zgierz: Drobne roboty torowe na nieczynnym węźle Kurak

Kasper Fiszer 23 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5