Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Kolejny rok wzrostu popularności autobusów wojewódzkich

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
12-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
07-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Kolejny rok wzrostu popularności autobusów wojewódzkich
fot. WrS.tm.pl, Public Domain, commons.wikimedia.orgAutokar PKS Łęczyca w Tomaszowie Mazowieckim
Samorząd regionu łódzkiego regularnie rozbudowuje swoją siatkę połączeń, uruchamiając regularnie kolejne linie autobusowe. Przekłada się to na istotny wzrost popularności transportu zbiorowego. Rok 2023 ma przynieść kolejny rekord.

W listopadzie uruchomiona została pierwsza autobusowa linia realizowana pod szyldem ŁKA. Już od 2019 r. w województwie łódzkim funkcjonują jednak częściowo skomunikowane z koleją połączenia regionalne prowadzone na zlecenie urzędu marszałkowskiego, który korzysta z rządowej dotacji w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Przeszło 40 linii pozwala na dotarcie głównie do miejscowości położonych z dala od czynnych linii kolejowych.

Kolejny rok z rekordem

W 2021 r. z autobusów marszałkowskich skorzystało nieco ponad 800 tys. osób. Na tym tle duże wrażenie sprawia osiągnięty rok później wynik ponad 1,6 mln przewiezionych podróżnych. Na wyniki w obu tych latach w pewnym zakresie wpłynęła jednak pandemia koronawirusa, bo w czasie kolejnych lockdownów nie funkcjonowały szkoły, instytucje kultury itp.

Organizator przewozów przewiduje, że również 2023 r. zakończy się wzrostem frekwencji w stosunku do roku ubiegłego. – Mamy dane z pierwszych trzech kwartałów. Jest to ponad 1 mln 250 tys. przewiezionych pasażerów – mówił podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego Rafał Jóźwiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Samorząd liczy na silny czwarty kwartał

Jeśli ostatnie miesiące roku odznaczałyby się zainteresowaniem podróżnych odpowiadającym średniej z okresu od stycznia do września, sumaryczny wynik za rok 2023 byłby lepszy od ubiegłorocznego o ok. 50 – 60 tys. Władze regionu przekonują, że rzeczywiste wartości będą jednak znacznie wyższe. – Czwarty kwartał prawdopodobnie będzie znacznie lepszy niż trzeci, bo w okresie wakacyjnym z autobusów korzystało o wiele mniej ludzi – wskazywał przedstawiciel UMWŁ.

– Ostrożnie szacujemy, że z poziomu 1 mln 602 tys. w roku 2022 liczba podróżnych może wzrosnąć w tym roku do 1 mln 800 tys. – wskazał Rafał Jóźwiak. Do tej liczby należy doliczyć podróżnych, którzy w listopadzie i grudniu skorzystali z autobusów ŁKA funkcjonujących poza systemem opartym na dotacjach z FRPA. Statystyki przewozowe w tym zakresie powinniśmy poznać na początku 2024 r.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5