Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Kolejne rozszerzenie sieci wojewódzkich PKS-ów

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
15-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
11-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Kolejne rozszerzenie sieci wojewódzkich PKS-ów
fot. PKS Bełchatów
Wraz z początkiem roku doszło do kolejnego rozszerzenia siatki połączeń autobusowych organizowanych przez marszałka województwa. Tym razem wydłużona została jedna z istniejących już wcześniej linii. Nie zmieniła się lista operatorów świadczących swoje usługi na zlecenie samorządu regionalnego.

W roku 2019, gdy powołany został rządowy Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, województwo łódzkie zorganizowało sieć ponad 20 linii mających za zadanie skomunikowanie ze sobą powiatów, do których wcześniej komunikacja publiczna nie docierała lub pojawiała się tylko w bardzo niewielkim zakresie. Od tamtej pory rokrocznie lista połączeń jest rozszerzana. Od początku 2023 r. operatorzy, głównie przedsiębiorstwa PKS, obsługują już 42 trasy.

Lepsze skomunikowanie z koleją

Również pierwsze dni stycznia 2024 r. przyniosły pozytywne z punktu widzenia pasażerów zmiany, choć tym razem są one stosunkowo niewielkie. – Zasadnicza zmiana przebiegu trasy przejazdu dotyczy linii Szczerców – Widawa, która przedłużona zostaje do Zduńskiej Woli – informuje Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Linia ta funkcjonuje od 2020 r. i jest obsługiwana przez PKS Bełchatów.

Zmiana jest o tyle istotna, że umożliwia przesiadkę na zduńskowolskiej stacji kolejowej do pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Spełniony został więc jeden z podstawowych celów, jakie były postawione w momencie organizacji wojewódzkich połączeń autobusowych. Miały one bowiem stanowić swoiste przedłużenie linii kolejowych tam, gdzie aktualnie nie dobiega czynny w ruchu pasażerskim tor.

Ważna jest stabilność oferty

Większych zmian nie wprowadzono zaś na pozostałych 41 liniach marszałkowskich, przy czym na niektórych pojawiły się dodatkowe kursy. Ma być to odpowiedź na wpływające do urzędu wnioski pasażerów. – Stabilność oferty jest niezwykle istotna – podkreślają służby prasowe UMWŁ, dodając, że aktualnie wojewódzkie połączenia docierają do wszystkich powiatów regionu. Samorząd deklaruje równocześnie, że walka z wykluczeniem transportowym jest jednym z jego priorytetów, choć nadal nie na wszystkich trasach realizowane są kursy w dni wolne, co mocno ogranicza atrakcyjność transportu publicznego.

Przypomnijmy, że równolegle otwierane są kolejne połączenia autobusowe pod szyldem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wraz z początkiem roku ruszyła trzecia z linii kolejowej komunikacji autobusowej pozwalająca na dojazd do kilku miejscowości w rejonie Koluszek. Oba systemy linii organizowanych przez łódzki samorząd regionalny funkcjonują obecnie równolegle.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5