Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie: Kolejne relacje autobusów regionalnych

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-11-29 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie: Kolejne relacje autobusów regionalnych
fot. Roman Czubiński
Sieć organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego regionalnych linii autobusowych zostanie w styczniu przyszłego roku rozszerzona o kolejne 8 relacji. Dostęp do komunikacji publicznej otrzymają w ten sposób mieszkańcy kolejnych kilkudziesięciu wykluczonych transportowo miejscowości. Jednym z priorytetem ma być nadal dowożenie mieszkańców mniejszych miejscowości do stacji kolejowych z dogodnymi przesiadkami na pociągi.

Z początkiem 2020 r. autobusy wyruszą na trasy: Łowicz – Wola Kałkowa – Piątek, Rawa Mazowiecka – Żelechlinek – Koluszki, Piotrków Trybunalski – Wola Krzysztoporska – Radomsko, Radomsko – Strzelce Wielkie – Pajęczno, Poddębice – Wartkowice – Aleksandrów Łódzki, Brzeziny – Stryków – Głowno, Szczerców – Widawa oraz Aleksandrów Łódzki – Lutomiersk – Łask. Żadna z nich nie prowadzi do Łodzi. Jak wyjaśnia dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWŁ Grzegorz Jastrzębowski, wybór takich tras był celowy. – Zależało nam na obszarach najbardziej wykluczonych komunikacyjnie. Dojazd do stolicy regionu umożliwiają dziś w wielu przypadkach przewoźnicy komercyjni, tymczasem między mniejszymi ośrodkami nie ma często żadnej oferty komunikacyjnej – uzasadnia.

Marszałek województwa podpisał wczoraj kolejne wnioski o dofinansowanie połączeń na kolejnych 8 trasach. Dziś dokumenty zostały przekazane wojewodzie. Po spodziewanym pozytywnym ich rozpatrzeniu w regionie w nowym roku będzie działało już 36 linii, dofinansowywanych przez samorząd województwa oraz budżet państwa. Dzięki nowym liniom publiczna komunikacja autobusowa dotrze do kolejnych 60 miejscowości, których mieszkańcy do tej pory byli jej pozbawieni. W ciągu roku 2020 UMWŁ zaplanował pracę przewozową wszystkich linii na poziomie 3,762 mln wozokilometrów.

Wyznaczono także kolejne trzy punkty przesiadkowe między autobusami regionalnymi a pociągami ŁKA: Tomaszów Mazowiecki, Koluszki i Głowno. W nowym roku do wspólnej siatki kolejowo-autobusowej dołączą także – zgodnie z zapowiedziami – Przewozy Regionalne. – Mamy jeszcze kilka niespodzianek, przygotowanych na początek przyszłego roku – zapowiedział Jastrzębowski.

Pierwsze autobusy regionalne, dofinansowane z państwowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, zostały uruchomione 1 września bieżącego roku. Władze regionu z własnej inicjatywy zadbały o skomunikowanie ich z pociągami ŁKA w punktach przesiadkowych oraz wprowadziły wspólny bilet kolejowo-autobusowy. Zarówno w autobusie, jak i w pociągu (na razie tylko u konduktora) można kupić zintegrowany bilet na połączenie kolejowo-autobusowe z przesiadką po drodze, tańszy o 20% od dwóch osobnych biletów na pociąg i autobus. Rozwiązanie to zostało nagrodzone w konkursie im. inż. Józefa Nowkuńskiego na tegorocznych targach Trako. Jedno z 29 uruchomionych we wrześniu połączeń (Wieluń – Zdzierczyzna – Wieluń) zdążyło w ciągu trzech miesięcy stać się rentowne, zostało więc wykreślone z listy linii dofinansowywanych przez samorząd i państwo.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ŁKA: Integracja z autobusami regionalnymi przynosi efekty

Komunikacja

ŁKA: Integracja z autobusami regionalnymi przynosi efekty

Roman Czubiński 11 listopada 2019

UMWŁ: Niektóre „autobusy marszałkowskie” okazały się rentowne

Komunikacja

UMWŁ: Niektóre „autobusy marszałkowskie” okazały się rentowne

Kasper Fiszer 30 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5