Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódzkie czeka na decyzję KE ws. transportowego RPO

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-10-23 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie czeka na decyzję KE ws. transportowego RPO
Fot. Kasper FiszerNowe autobusy mogłyby trafić m.in. do Sieradza
Czy województwo łódzkie będzie mogło przeznaczyć więcej środków na realizację przedsięwzięć związanych z transportem niskoemisyjnym? Wciąż trwają negocjacje z Komisją Europejską, która musi wydać zgodę na przesunięcie pewnej puli pieniędzy. Jeśli ostateczna decyzja będzie pozytywna, dotację otrzymają miasta Łódź, Bełchatów i Radomsko oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ze Skierniewic i z Sieradza.

Przedłuża się okres oczekiwania na decyzję w sprawie dofinansowania kilku projektów transportowych, których autorzy ubiegali się o dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Podstawowa pula środków przeznaczonych na transport niskoemisyjny została już wyczerpana. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego chce jednak, by dzięki przesunięciu pieniędzy pomiędzy poszczególnymi obszarami możliwe było wsparcie kilku dodatkowych przedsięwzięć.

Mniejsze miasta stawiają na niskoemisyjne autobusy

Największym z nich jest opisywana na naszych łamach planowana przebudowa ul. Wojska Polskiego w Łodzi połączona z wydłużeniem trasy tramwajowej do przystanku ŁKA Łódź Marysin. W kolejce czekają jednak także miasto Bełchatów, MPK Sieradz, miasto Radomsko i MZK Skierniewice. Wszystkie te podmioty złożyły wnioski dotyczące przede wszystkim wymiany autobusowego parku taborowego.

– Marszałkowi województwa [Witoldowi Stępniowi] zależy na wsparciu tego działania kwotą 100 mln zł, co sprawiłoby, że wszystkie pozytywnie ocenione zadania znajdujące się na liście rezerwowej otrzymałyby dofinansowanie – mówi Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ. Władze regionu zapowiadały 1 września, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu miesiąca. Negocjacje z Komusją Europejską nie zostały jednak wciąż zakończone.

KE nie zanegowała argumentów, ale nie powiedziała ostatecznego „tak”

– Nasze argumenty zostały przyjęte i nie zostały zanegowane. Nie ma jednak póki co jednoznacznej pozytywnej odpowiedzi KE, że województwo może przesunąć środki w ramach osi priorytetowej – stwierdza Jacek Grabarski. – Jak tylko taki sygnał otrzymamy, natychmiast przekażemy tę informację – dodał.

Na razie środków z RPO mogą być więc pewne tylko te podmioty, które otrzymały dofinansowanie w ramach podstawowej tury konkursu. Największym z dofinansowanych przedsięwzięć jest remont linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic. Zadanie to wykonywane będzie wspólnie przez samorządy z Pabianic i Ksawerowa. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zbuduje natomiast sieć obejmującego wiele miejscowości regionu roweru publicznego, który ma ułatwiać podróże pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowe autobusy zakupi zaś ZKM Łask. Projekt miasta obejmuje także m.in. prace drogowe na ulicach ważnych z perspektywy obsługi komunikacją miejską. Podczas ogłaszania wyników postępowania Witold Stępień podkreślał, że o sukcesie wnioskodawców zadecydował m.in. multimodalny charakter zaproponowanych przedsięwzięć.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Bez decyzji ws. remontu Wojska Polskiego

Komunikacja

Łódź: Bez decyzji ws. remontu Wojska Polskiego

Kasper Fiszer 11 października 2017

Pabianice z dofinansowaniem na hybrydy

Komunikacja

Pabianice z dofinansowaniem na hybrydy

Kasper Fiszer 25 września 2017

Pabianice: Rower wojewódzki to rozwiązanie unikatowe

Komunikacja

Pabianice: Rower wojewódzki to rozwiązanie unikatowe

Kasper Fiszer 12 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5