Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie autobusy marszałkowskie: Analiza wszystkich rozkładów jazdy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
08-09-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie autobusy marszałkowskie: Analiza wszystkich rozkładów jazdy
fot. Kasper FiszerAutobus PKS Wieluń
Po tygodniu funkcjonowania linii autobusowych uruchomionych na zlecenie marszałka województwa łódzkiego przy wsparciu Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych prezentujemy kompleksowy przegląd zaproponowanej podróżnym oferty. Uwagę zwraca niewielka liczba połączeń realizowanych w soboty i niedziele. Część tras jest obsługiwanych zaledwie jeden lub dwa razy na dobę, i to tylko w dni robocze albo w dni nauki szkolnej.

Na początku funkcjonowania autobusowych przewozów wojewódzkich w regionie łódzkim panował duży chaos informacyjny. Trudno było bowiem znaleźć jakiekolwiek informacje o kursowaniu połączeń – kulała zarówno informacja w internecie, jak i na przystankach. – Informacje na temat rozkładów jazdy i cenników dla linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej można aktualnie uzyskać w siedzibie organizatora i operatora. Operatorzy niezwłocznie będą zamieszczać tabliczki przystankowe na wszystkich obsługiwanych przystankach. Ponadto informacja o rozkładzie jazdy docelowo znajdzie się na stronach internetowych operatorów – poinformował nas w zeszłym tygodniu Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Wójewództwa Łódzkiego.

Na stronach internetowych Urzędu ostatecznie znalazł się jednak kompletny rozkład jazdy wszystkich 29 tras, choć forma, w jakiej go zamieszczono, nie wydaje się zbyt przyjazna podróżnemu. Z witryny pobrać można bowiem jedynie pliki ze skanami rozkładów w formie tabelarycznej, które stanowiły załączniki do wydawanych zezwoleń. Dzięki nim możemy jednak przeprowadzić krótką analizę tego, jaki rozkład jazdy udało się zaproponować pasażerom po ekstremalnie krótkim okresie przygotowywania oferty.

Pierwszą grupę połączeń stanowią te obsługiwane przez PKS Tomaszów Mazowiecki. Na trasie Tomaszów – Chociw – Rawa Mazowiecka zaoferowano cztery pary kursów, wszystkie wykonywane jedynie w dni robocze. Zaskakuje, że w Rawie przystanek końcowy znajduje się nie na dworcu autobusowym, a w jego sąsiedztwie, na ul. Kolejowej, choć marszałkowskie linie innego przewoźnika wjeżdżają na dworzec. Trzy pary kursów realizowane są zaś na trasie do Rawy, ale przez Żelechlinek – również w tym przypadku nie zaplanowano obsługi w weekendy. Trzy razy dziennie autobus łączy też Tomaszów z Brzezinami, w tym przypadku jedna para wykonywana jest również w soboty i niedziele. Pięć razy dziennie, ale tylko w dni robocze, realizowane są natomiast kursy z Tomaszowa do Tuszyna, a trzy razy dziennie – z Tomaszowa do Drzewicy (jeden kurs zaplanowano w soboty i niedziele).

PKS Sieradz realizuje natomiast przewozy na trasie Sieradz – Łask (trzy pary kursów w dni robocze, dwie w soboty, ani jednej w niedziele) i Sieradz – Wieruszów (trzy pary w dni robocze, dwie w soboty, jedna w niedziele). Trzy razy dziennie, ale tylko w dni robocze, autobusy tego przewoźnika komunikują Sieradz ze Złoczewem. Warto zaznaczyć, że większość kursów tego przewoźnika dojeżdża pod dworzec kolejowy, co zapewnia skomunikowanie z pociągami ŁKA.

Sporo linii marszałkowskich przypadło w udziale PKS Bełchatów. Ich listę otwiera trasa Bełchatów – Piotrków Trybunalski (dwie pary, obsługa tylko w dni robocze). Tylko jeden kurs wykonywany od poniedziałku do piątku oprócz świąt realizowany jest w relacji Bełchatów – Radomsko. Przewoźnik uruchamia także jeden kurs Bełchatów – Rusiec i jeden w skróconej relacji Bełchatów – Kiełczygłów (żaden z nich nie jest realizowany w weekendy). Spółka ta uruchamia także dwie pary funkcjonujących od poniedziałku do soboty kursów relacji Piotrków Trybunalski – Łódź. Ich trasa kończy się przy ul. Bandurskiego, naprzeciw Dworca Kaliskiego, jednak autobusy nie wjadą ani na obiekt zarządzany przez PKS Łódź, ani na teren PKP SA.

PKS Skierniewice cztery razy dziennie kursuje ze Skierniewic do Białej Rawskiej (po drodze wjeżdżając na dworzec autobusowy w Rawie Mazowieckiej; wszystkie kursy z oznaczeniem „kursuje od poniedziałku do piątku oprócz świąt”), a sześć razy dziennie – również tylko w dni robocze – ze Skierniewic do Łowicza. Również sześć par kursów realizowanych jest w relacji Skierniewice – Kiernozia, jednak ani jedna z nich nie jest obsługiwana w dni wolne. Pięć autobusów dziennie łączy Skierniewice z Czerniewicami (przy czym ani jeden w soboty i niedziele).

Kolejnym przewoźnikiem świadczącym swoje usługi na zlecenie UMWŁ jest PKS Łęczyca. Jego autobusy – startujące z dworca PKP i jedynie przejeżdżające przez dworzec autobusowy – realizowane są w relacjach z Łęczycy do Uniejowa (pięć par kursów, w tym dwie obsługiwane w soboty i żadnej w niedziele, a dodatkowo jedna para w skróconej relacji Świnice Warckie – Uniejów realizowana od poniedziałku do piątku), Dąbrowic (cztery pary kursów w dni robocze, dwie w soboty, żadnej w niedziele) i Ozorkowa (cztery pary kursów w dni robocze, trzy w soboty, żadnej w niedziele).

PKS Opoczno realizuje przewozy na trasie Opoczno – Klew: dwie pary realizowane są w pełnej relacji, jedna – do Wolicy, jedna – do Siucic. Tylko jedna para kursów do Klewa wykonywana jest w soboty, pozostałe funkcjonują w dni robocze. Ta sama spółka uruchomiła pięć par połączeń z Opoczna do Brudzewic, w tym dwie realizowane w soboty (ani jeden kurs nie odbywa się w niedziele). Sześć razy dziennie pojechać można z Opoczna do Tomaszowa (w soboty – dwa razy, w niedziele – ani razu). Taką samą ofertę zaproponowano na trasie Opoczno – Piotrków Trybunalski – z tą jednak różnicą, że jedna para skrócona jest do odcinka Sulejów – Opoczno, a ponadto przewoźnik uruchamia ciekawą parę Sulejów – Błogie Szlacheckie – Sulejów.

Wojewódzkie linie w południowo-zachodniej części regionu obsługuje PKS Wieluń. Spółka ta oferuje jedną parę kursów okrężnych Wieluń – Strugi – Wieluń (de facto więc miejscowości te skomunikowane są dwa razy dziennie), które wykonywane są tylko w dni nauki szkolnej. Tak samo zorganizowano ruch na trasie Wieluń – Zdzierczyzna – Wieluń. Dwie pary połączeń realizowane są do Osjakowa (jedna tylko w dni nauki szkolnej, jedna w dni robocze), jedna (tylko w dni szkolne) do Wieruszowa. Dwa razy dziennie autobus spółki łączy też Działoszyn przez Wieluń z Sieradzem (jeden kurs w dni szkolne i jeden w dni robocze), ale w kierunku przeciwnym zaplanowano tylko jedno połączenie (w dni robocze).

Jedyny przewoźnik niewywodzący się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, który obsługuje połączenia zlecone przez marszałka województwa łódzkiego, to Wicher Travel z Poddębic. Firma kursuje na trasie Szadek – Łódź (również w tym przypadku autobusy nie wjeżdżają na żaden z łódzkich dworców, choć ich trasa przebiega przy Łodzi Kaliskiej). Pięć par kursów dziennie realizowanych jest jedynie w dni robocze.

Należy więc stwierdzić, że połączeń na większości tras jest relatywnie niewiele – poziom oferty jest znacznie niższy niż zapowiadany standard sześciu par kursów na dobę. Tylko nieliczne linie funkcjonują w soboty, a w niedziele uruchamiane jest zaledwie kilka kursów w skali całej sieci.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5