Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzki tunel średnicowy: Wyciek z tarczy zatrzymał tramwaje [aktualizacja]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
06-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
06-07-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Wczoraj wieczorem wstrzymano ruch tramwajów po al. Włókniarzy w Łodzi. Powodem był wyciek piany z podziemnej budowy łódzkiego tunelu średnicowego. Według PKP PLK utrudnienia dla pasażerów mają zakończyć się jutro po południu, a dodatkowe opóźnienia nie są spodziewane.

W środę wieczorem na torowisku tramwajowym w al. Włókniarzy spod ziemi zaczęły wypływać duże ilości jasnobrązowej substancji. Szybko okazało się, że jest to piana technologiczna, wytwarzana przez tarczę TBM „Faustyna”, drążącą jednotorowe nitki łódzkiego tunelu średnicowego. Łódzki Zarząd Dróg i Transportu oraz MPK postanowiły do czasu usunięcia wycieku zawiesić ruch tramwajów, motywując to względami bezpieczeństwa.

Tramwaje z al. Włókniarzy trzeba było skierować objazdami. W i tak już mocno przerzedzonej na czas inwestycji łódzkiej sieci tramwajowej spowodowało to kolejne zatory, spowodowane wytrasowaniem tramwajów linii 8 przez ul. Limanowskiego i Zachodnią (w tym przez odcinek jednotorowy na skrzyżowaniu Zachodnia – Legionów). Warto przypomnieć, że właśnie z powodu drążenia tunelu ruch samochodowy po al. Włókniarzy odbywa się dwoma pasami zamiast, jak normalnie, sześcioma. Tramwaje na wydzielonym torowisku zapewniały więc jedyną możliwość sprawnego dojazdu z osiedla Teofilów do centrum Łodzi. Autobusy zastępcze kursują z dworca Łódź Żabieniec do skrzyżowania al. Włókniarzy – Kopernika przy dworcu Łódź Kaliska.

- Pracownicy wykonawcy pod nadzorem służb miejskich zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Badane są okoliczności wycieku. Pianka, która służy do uplastycznienia gruntu i zmniejszenia tarcia między tarczą TBM a gruntem, nie zagraża ludziom ani środowisku. Inspektorzy z MPK Łódź wspólnie z wykonawcą budowy tunelu monitorują stan torowiska. Przywrócenie ruchu tramwajów nastąpi po ułożeniu przez TBM elementów (ringów) obudowy tunelu w obszarze wycieku - na długości ok. 10 metrów - informuje Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK. Jak dodaje, według wykonawcy potrwa to do jutrzejszego popołudnia. Jednocześnie łódzki Urząd Miasta twierdzi jednak w komunikacie prasowym (wysłanym później, niż wiadomość z PKP PLK), że informacje, które samorząd otrzymuje od zarządcy infrastruktury, są "ograniczone", a termin, w którym będzie możliwy powrót tramwajów, pozostaje nieznany.

Według inwestora wyciek nie wpłynie na harmonogram drążenia tej nitki tunelu. Tarcza TBM, zgodnie z planem, pokonała już ponad połowę odcinka pod al. Włókniarzy, przechodząc pod jej zachodnią jezdnię. Wszystkie prace pod al. Włókniarzy mają zakończyć się - zgodnie z planem - do przyszłej środy (12 lipca).

Podobne zdarzenia przy budowie tuneli nie są niczym niezwykłym. Przeszło dziesięć lat temu pisaliśmy o wycieku podczas budowy drugiej linii metra w Warszawie. Był on na tyle intensywny, że tory tramwajowe na Rondzie Daszyńskiego zostały podmyte. Problem rozwiązano poprzez zalanie szczeliny, przez którą wydostawała się piana, betonem.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

Przestrzeń

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

inf. pras., oprac. MK 12 września 2023

W Rijadzie powstanie 15-minutowa dzielnica z 400-metrowym wieżowcem

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

Przestrzeń

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

inf. pras., oprac. MK 12 września 2023

W Rijadzie powstanie 15-minutowa dzielnica z 400-metrowym wieżowcem

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5