Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Zielone światło dla rozpoczęcia rewitalizacji

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-10-27 16:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Zielone światło dla rozpoczęcia rewitalizacji
Pasaż Majewskiego - jedno z przebić kwartałówwiz. Urząd Miasta Łodzi
– Łódź jest prekursorem. Tak szeroko zakrojonego projektu rewitalizacji wraz z komponentem społecznym nie było dotąd w Polsce, ani w Europie – twierdzi prezydent miasta Hanna Zdanowska. W łódzkim Urzędzie Marszałkowskim podpisano dziś ostatnią z ośmiu umów na dofinansowanie rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi z funduszy europejskich. Łączna wartość wszystkich umów to 980 mln zł, przy czym wkład własny miasta przekracza 400 mln zł.

– To pieniądze dotąd niespotykane, ale wciąż niewystarczające do zaspokojenia potrzeb miasta – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Prace w pierwszych ośmiu kwartałach powinny przyczynić się jednak do znaczącej poprawy jakości życia mieszkańców. – Wyremontujemy 145 kamienic, dosadzimy ponad 1700 drzew, przebudujemy 20 ulic oraz wykonamy 7 nowych przebić wewnątrz kwartałów, które dają szanse na ożywienie ich wnętrz oraz odrodzenie zdegenerowanej przestrzeni – wylicza prezydent. Rewitalizacja obejmie także 3 parki, 8 skwerów oraz inne ważne przestrzenie publiczne: Plac Wolności, Rynek Starego Miasta, Pasaż Schillera i Plac Komuny Paryskiej. Remonty mają przywrócić do światłości ulice w centrum, takie jak Włókiennicza, Gdańska, Mielczarskiego czy Tuwima, które były uważane za enklawy biedy i wykluczenia, a po rewitalizacji staną się – według zapowiedzi Zdanowskiej – normalnymi miejscami do życia.

W przyszłym tygodniu zacznie się podpisywanie umów z wykonawcami wybranymi w przetargach. – Procesy kontroli ex post trwają dość długo, ale część umów można będzie już podpisać – zapewnia prezydent. Wszystkie inwestycje będą odbywały się w trybie „projektuj i buduj”. Projektowanie będzie odbywało się według przygotowanych koncepcji. Szczegółowe projekty wykonawcze będą podstawą wydawania pozwoleń na budowę. Realny termin rozpoczęcia prac budowlanych zarówno przy budynkach, jak i przy ulicach to połowa przyszłego roku.

Rewitalizacja to jednak szansa na naprawę nie tylko tkanki miejskiej, ale przede wszystkim tkanki ludzkiej. Ważną rolę będzie odgrywało powstawanie nowych świetlic środowiskowych, centrów aktywności obywatelskiej, bibliotek i innych nowych miejsc spotkań. – W kamienicach znajdą się mieszkania chronione dla młodzieży opuszczającej domy dziecka oraz dla rodzin tworzących rodzinne domy dziecka. Chcemy w ten sposób otrzymać miks społeczny pozwalający na odrodzenie społeczne w centralnej części miasta – wyjaśnia prezydent.

– Na program rewitalizacji w Łódzkiem przeznaczono największą kwotę wśród wszystkich regionów w Polsce. Wynegocjowaliśmy ją, przygotowując Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, przekonując Komisję Europejską do znaczenia działań rewitalizacyjnych – podkreśla marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Samorząd województwa rozstrzygnął także nabór wniosków na 38 mln zł w regionie. Projekt rewitalizacyjny w Piotrkowie Trybunalskim będzie kontynuowany, środki na odnowę otrzymają też Poddębice, Zduńska Wola, Rawa Mazowiecka i Kutno.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Północna i Wschodnia do rewitalizacji

Przestrzeń

Łódź: Północna i Wschodnia do rewitalizacji

Roman Czubiński 17 sierpnia 2017

Rewitalizacja Łodzi: Przy Kilińskiego powstanie park kieszonkowy

Przestrzeń

Rewitalizacja Łodzi: Przy Kilińskiego powstanie park kieszonkowy

Roman Czubiński 14 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5