Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zielone światło dla dużych inwestycji tramwajowych w Łodzi

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-06-03 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zielone światło dla dużych inwestycji tramwajowych w Łodzi
Łódzkie MPK wzbogaci się o kolejne niskopodłogowe wagonyfot. Zyxist, lic. CC0
Ministerstwo Rozwoju wpisało projekt „Tramwaj dla Łodzi” do zaktualizowanego szczegółowego opisu osi priorytetowych Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020. Otwiera to przed miastem drogę do skorzystania bez konkursu ze wsparcia unijnego przy realizacji przebudowy 11 km torowisk, zakupu 30 niskopodłogowych tramwajów oraz modernizacji zajezdni na Chocianowicach. Szacowane dofinansowanie może sięgnąć aż 411 milionów złotych.

Decyzja oznacza, że zadanie zostało uznane za strategiczne dla społeczno-gospodarczego rozwoju regionu. Aby skorzystać z dofinansowania bez konieczności przystępowania do konkursu, łódzki Urząd Miasta musi złożyć wniosek do końca roku. Według deklaracji władz Łodzi oraz zestawienia na stronie Ministerstwa Rozwoju dokument ma być gotowy w IV kwartale bieżącego roku.

Plany inwestycyjne, których wartość szacuje się na 634,93 milionów złotych, obejmują przebudowę szeregu odcinków torów na terenie głównie południowej części miasta (al. Śmigłego-Rydza, odcinki Dąbrowskiego, Przybyszewskiego, Kilińskiego, Rzgowskiej i Kopcińskiego) oraz budowę dwóch nowych (ul. Broniewskiego – częściowo w śladzie torowiska zlikwidowanego w 1993 r. - i Nowowęglowej w Nowym Centrum Łodzi). Do obsługi zmodernizowanych i nowo powstałych tras zostanie kupionych 30 niskopodłogowych wagonów tramwajowych. Pojazdy będą stacjonowały w zajezdni Chocianowice, która zostanie zmodernizowana dla ich potrzeb.

Projekt jest w trakcie realizacji. W listopadzie lub grudniu będzie gotowy program funkcjonalno-użytkowy i studium wykonalności wraz z decyzjami środowiskowymi. Latem tego roku rozpocznie się z kolei przebudowa skrzyżowania Dąbrowskiego – al. Śmigłego-Rydza, która została włączona do zakresu rzeczowego, choć dokumentacja dla niej powstała już wcześniej. Reszta będzie realizowana etapowo, w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, do końca 2021 r. (władze miasta chcą zdążyć z zakończeniem przed wystawą Expo 2022, o której goszczenie się ubiegają).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Volvo Electric podczas Wrocław Global Forum

Mobilność

Volvo Electric podczas Wrocław Global Forum

inf. prasowa 03 czerwca 2016

Pociągiem PKP IC na szlak Green Velo

Mobilność

Pociągiem PKP IC na szlak Green Velo

jar, Rynek Kolejowy 03 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5