Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Zastępczy pociąg za autobus?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-01-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Zastępczy pociąg za autobus?
Fot. Kasper FiszerPociąg zastępczy zamówiony przez ZDiT, 2015 r.
Czy pociągów kursujących po Łodzi będzie więcej? Jest to możliwe przynajmniej na okres remontu ul. Rokicińskiej we wschodniej dzielnicy Widzew. Miasto rozważa zamówienie dodatkowych kursów, które pełniłyby rolę komunikacji zastępczej w zamian za skrócone linie autobusowe. Kolej miałaby też zachęcić mieszkańców gmin ościennych do rezygnacji z podróży własnym autem.

Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi ogłosił niedawno bardzo nietypowe postępowanie. Organizator komunikacji miejskiej zamierza bowiem w trybie bezpośrednim zawrzeć umowę o świadczeniu usług – formalnie – publicznego transportu drogowego z... przewoźnikiem kolejowym. Miałby on obsługiwać przewozy na terenie miasta Łodzi w trzecim kwartale tego roku. W krótkim komunikacie podpisanym przez dyrektora ZDiT Grzegorza Misiornego nie ma bardziej szczegółowych informacji dotyczących planowanego wykorzystania komunikacji kolejowej.

Zbliża się remont równoległej do torów ulicy

– Rozważamy możliwość wykorzystania kolei jako komunikacji zastępczej podczas przebudowy ul. Rokicińskiej – powiedział nam jednak Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZDiT. Pociągi zastępowałyby więc najprawdopodobniej autobusy jadące na widzewskie osiedle Andrzejów – dawną wieś stanowiącą obecnie najdalej na wschód wysuniętą część miasta. Rozciąga się ono właśnie wzdłuż ul. Rokicińskiej. Na biegnącej równolegle linii kolejowej w kierunku Koluszek znajduje się przystanek kolejowy (i posterunek bocznicowy) o nazwie Łódź Andrzejów.

Choć opublikowane na stronach internetowych Urzędu Miasta Łodzi ogłoszenie wskazuje jednoznacznie, że planowana komunikacja zastępcza miałaby funkcjonować na terenie Łodzi, rzecznik ZDiT przekonuje, że mogłaby ona służyć także mieszkańcom nieodległych miejscowości, w tym leżących w graniczącej z Andrzejowem gminie Andrespol. – Kolej mogłaby zapewnić szybki dojazd do Łodzi i zachęcić pasażerów z gmin ościennych do wybrania transportu zbiorowego, a więc do rezygnacji z własnego samochodu – powiedział nam Tomasz Andrzejewski.

Na razie trwają analizy możliwości

Na razie nie jest jednak pewne, czy łódzki samorząd zdecyduje się ostatecznie na zlecenie obsługi komunikacji zastępczej pociągiem. – Obecnie rozważamy taką możliwość, prowadzimy rozmowy i szukamy rozwiązań – mówi nasz rozmówca. ZDiT nie odpowiedział wprost na nasze pytanie, czy przewoźnikiem, który mógłby wykonywać usługi dla miasta, ma być Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała już miejsce w 2015 r. Miasto zamówiło wtedy kilka par pociągów relacji Łódź Widzew – Łódź Żabieniec przez Łódź Chojny i Łódź Kaliską. Miały one ułatwiać podróże w czasie remontu tzw. trasy W – Z, najważniejszej arterii łączącej wschód z zachodem miasta. Jej elementem jest wcześniejszy odcinek ul. Rokicińskiej. Dziś we wszystkich kursach ŁKA (i Polregio) honorowane są bilety miejskie, ale wówczas były to jedyne pociągi przewoźnika, którymi można było podróżować na podstawie biletów emitowanych przez ZDiT.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź nie zintegruje systemu informacji ze Zgierzem

Komunikacja

Łódź nie zintegruje systemu informacji ze Zgierzem

Kasper Fiszer 09 lutego 2018

Łódź: Pierwsze wnioski po korekcie układu linii

Komunikacja

Łódź: Pierwsze wnioski po korekcie układu linii

Roman Czubiński 07 lutego 2018

Łódź: Likwidacja 46 wpływa na komunikację nocną

Komunikacja

Łódź: Likwidacja 46 wpływa na komunikację nocną

Kasper Fiszer 08 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5