Partnerzy serwisu:
Mobilność

Łódź zamówiła stojaki i... trzyma je w magazynie

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-01-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź zamówiła stojaki i... trzyma je w magazynie
fot. Zorro2212, CC BY-SA 3.0
Ponad 250 stojaków i podpórek rowerowych, które miały służyć łódzkim rowerzystom, od przeszło roku leżą bezczynnie w magazynach. W dodatku nie jest pewne, czy wszystkie zostaną wykorzystane w tym roku. Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczy całą sytuację tym, że wiele miejsc, w których stojaki miały zostać zamontowane, jest obecnie w przebudowie.

Sprawę nagłośnił w ostatnich dniach prowadzony przez Fundację „Normalne Miasto – Fenomen” portal Rowerowa Łódź. Przetarg na kilkaset podpórek i stojaków rowerowych został ogłoszony pod koniec 2016 r. Wszystkich elementów zamówiono łącznie 748. 380 z nich reprezentowało typ zwykły (ze szczotkowanej stali nierdzewnej), a kolejnych 230 – pomalowanych proszkowo na ciemnoszaro i wyposażonych w zdobienia – typ „retro”, przeznaczony do stosowania w łódzkiej strefie wielkomiejskiej. Dodatkowo producent dostarczył 138 podpórek do zamontowania przy skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.

Stojaki i podpórki dostarczono w ciągu roku 2017. 19 września łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił zakończenie ich montażu. Jak jednak ujawniła ta instytucja w odpowiedzi na pytanie Fenomenu – w przeszło rok po tej dacie aż 265 elementów stalowych (nie sprecyzowano, ile z nich jest podpórkami, a ile – stojakami) jest nadal składowanych w magazynach. Podpisany przez dyrektor ZIM Agnieszkę Kowalewską-Wójcik dokument tłumaczy to trwającymi w mieście inwestycjami drogowymi. Należy zauważyć, że inwestycje te (rewitalizacja obszarowa centrum, przebudowa al. Śmigłego-Rydza i ul. Dąbrowskiego oraz inne) w 2016 r. były już planowane, choć później dochodziło jeszcze do przesunięć w ich harmonogramach.

– Nie otrzymaliśmy także odpowiedzi, gdzie zamontowano 138 podpórek. Pozostaje także niewiadomą, ile z zaplanowanych 223 tysięcy złotych zostało finalnie wypłaconych firmie – dodaje prezes Fenomenu Hubert Barański.

Jak przyznaje wicedyrektor ZIM Katarzyna Mikołajec, część zamówionych stojaków nie została na razie wykorzystana. – Podjęliśmy decyzję o przekazaniu ich do Zarządu Dróg i Transportu. ZDiT otrzymuje od szkół, przychodni i innych instytucji bardzo dużą liczbę wniosków o ich ustawienie. Ustawimy je w tym roku – zapewnia Mikołajec.

Jak twierdzi, być może montaż zostanie wykonany siłami własnymi pracowników Zarządu – w takim wypadku miasto nie będzie musiało ponosić wydatków na zlecanie tego zadania zewnętrznej firmie. – Ważne, by zacząć je wykorzystywać. Nie wiadomo jednak, czy uda się wykorzystać je wszystkie w roku 2019 – zastrzega wicedyrektor.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań. Powstaną kolejne 2,5 km Wartostrady

Przestrzeń

Poznań. Powstaną kolejne 2,5 km Wartostrady

jd/inf. pras. 21 grudnia 2018

Łódź: DDR wokół Ronda Solidarności oddane do użytku

Mobilność

Łódź: DDR wokół Ronda Solidarności oddane do użytku

Roman Czubiński 23 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5