Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Zajezdnia muzealna Brus trafi do MPK? „Niemal pewne”

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
25-03-2021
Ostatnia modyfikacja:
07-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Zajezdnia muzealna Brus trafi do MPK? „Niemal pewne”
fot. Kasper FiszerWagon 803N na terenie zajezdni Brus
Prawie pewne jest już przekazanie zajezdni tramwajowej Brus łódzkiemu MPK. Przewoźnik opracuje potem szczegółową koncepcję dalszego funkcjonowania obiektu, który dziś jest placówką o charakterze muzealnym tworzoną dzięki pracy wolontariuszy. Baza położona jest na obrzeżach Łodzi, przy podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego, która – choć na razie jest nieczynna – wkrótce ma doczekać się remontu.

Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy o prowadzonych przez samorząd miasta Łodzi pracach mających na celu wykrystalizowanie nowej koncepcji zagospodarowania terenu zajezdni tramwajowej Brus. Obiekt wykorzystywany był do 2012 r. przez nieistniejącą już spółkę Tramwaje Podmiejskie, która dawniej obsługiwała linie do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska. Wówczas część taboru przedsiębiorstwa oraz realizowane przez nie zadania przejęło łódzkie MPK.

Prawie dekada działalności KMST

Nowy przewoźnik, który utrzymywał ruch na wspomnianych trasach do 2019 r., kiedy z uwagi na zły stan techniczny infrastruktury przewozy zawieszono, eksploatuje dwie duże zajezdnie tramwajowe – Telefoniczna i Chocianowice. Tabor przeznaczony na linie podmiejskie został więc przekazany do posiadanych już wcześniej baz. Obiekt na Brusie miał stać się muzeum transportu pod roboczą nazwą LaBoT, ale z uwagi na wysokie koszty realizacji do urzeczywistnienia tej koncepcji nie doszło.

Mimo to pełni on funkcję muzeum. Zajezdnią opiekuje się bowiem obecnie Klub Miłośników Starych Tramwajów, który urządza tam okolicznościowe wystawy i gromadzi historyczne pojazdy – własne oraz podmiotów zewnętrznych. Działalność stowarzyszenia opiera się jednak na pracy wolontariuszy, co przekłada się na ograniczenie możliwości finansowych i organizacyjnych klubu.

Po 27 latach zajezdnia wróci do MPK?

Było więc jasne, że opieka KMST zapewni bruskiej remizie przetrwanie, ale nie przekształci jej w pełnoprawne muzeum. W krótkim komunikacie samorząd poinformował o swoich nowych planach. – Na 99 proc. zajezdnia w najbliższym czasie, w dość naturalny sposób, przejdzie pod opiekę spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Trwają ostatnie związane z tym uzgodnienia – mówi Jolanta Baranowska, inspektor w Biurze Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Dodaje, że to MPK będzie następnie tworzyć koncepcję dalszego funkcjonowania zajezdni.

Przypomnijmy, że od kilkunastu lat MPK prowadzi już własne muzeum funkcjonujące pod nazwą Muzeum Komunikacji Miejskiej. Obiekt mieści się w centrum miasta, przy ul. Wierzbowej. Warunki lokalowe nie pozwalają jednak na organizację tam np. ekspozycji taboru historycznego. Dodajmy także, że przed powstaniem spółki Tramwaje Podmiejskie w 1994 r. zajezdnia Brus wchodziła w struktury MPK, choć przedsiębiorstwo działało wówczas w odmiennej formule prawnej i organizacyjnej.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź: MPK współpracuje ze szkołą samochodową

Prawo & Finanse

Łódź: MPK współpracuje ze szkołą samochodową

Roman Czubiński 27 listopada 2022

Łódź: Niebawem drugi przetarg na budowę zakładu remontowego MPK

Komunikacja

Łódź: Zamiast strajku będą podwyżki. Niestety, dla pasażerów też

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Łódź: MPK współpracuje ze szkołą samochodową

Prawo & Finanse

Łódź: MPK współpracuje ze szkołą samochodową

Roman Czubiński 27 listopada 2022

Łódź: Niebawem drugi przetarg na budowę zakładu remontowego MPK

Komunikacja

Łódź: Zamiast strajku będą podwyżki. Niestety, dla pasażerów też

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5