Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Zajezdnia muzealna Brus trafi do MPK? „Niemal pewne”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-03-25 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Zajezdnia muzealna Brus trafi do MPK? „Niemal pewne”
fot. Kasper FiszerWagon 803N na terenie zajezdni Brus
Prawie pewne jest już przekazanie zajezdni tramwajowej Brus łódzkiemu MPK. Przewoźnik opracuje potem szczegółową koncepcję dalszego funkcjonowania obiektu, który dziś jest placówką o charakterze muzealnym tworzoną dzięki pracy wolontariuszy. Baza położona jest na obrzeżach Łodzi, przy podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego, która – choć na razie jest nieczynna – wkrótce ma doczekać się remontu.

Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy o prowadzonych przez samorząd miasta Łodzi pracach mających na celu wykrystalizowanie nowej koncepcji zagospodarowania terenu zajezdni tramwajowej Brus. Obiekt wykorzystywany był do 2012 r. przez nieistniejącą już spółkę Tramwaje Podmiejskie, która dawniej obsługiwała linie do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska. Wówczas część taboru przedsiębiorstwa oraz realizowane przez nie zadania przejęło łódzkie MPK.

Prawie dekada działalności KMST

Nowy przewoźnik, który utrzymywał ruch na wspomnianych trasach do 2019 r., kiedy z uwagi na zły stan techniczny infrastruktury przewozy zawieszono, eksploatuje dwie duże zajezdnie tramwajowe – Telefoniczna i Chocianowice. Tabor przeznaczony na linie podmiejskie został więc przekazany do posiadanych już wcześniej baz. Obiekt na Brusie miał stać się muzeum transportu pod roboczą nazwą LaBoT, ale z uwagi na wysokie koszty realizacji do urzeczywistnienia tej koncepcji nie doszło.

Mimo to pełni on funkcję muzeum. Zajezdnią opiekuje się bowiem obecnie Klub Miłośników Starych Tramwajów, który urządza tam okolicznościowe wystawy i gromadzi historyczne pojazdy – własne oraz podmiotów zewnętrznych. Działalność stowarzyszenia opiera się jednak na pracy wolontariuszy, co przekłada się na ograniczenie możliwości finansowych i organizacyjnych klubu.

Po 27 latach zajezdnia wróci do MPK?

Było więc jasne, że opieka KMST zapewni bruskiej remizie przetrwanie, ale nie przekształci jej w pełnoprawne muzeum. W krótkim komunikacie samorząd poinformował o swoich nowych planach. – Na 99 proc. zajezdnia w najbliższym czasie, w dość naturalny sposób, przejdzie pod opiekę spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Trwają ostatnie związane z tym uzgodnienia – mówi Jolanta Baranowska, inspektor w Biurze Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Dodaje, że to MPK będzie następnie tworzyć koncepcję dalszego funkcjonowania zajezdni.

Przypomnijmy, że od kilkunastu lat MPK prowadzi już własne muzeum funkcjonujące pod nazwą Muzeum Komunikacji Miejskiej. Obiekt mieści się w centrum miasta, przy ul. Wierzbowej. Warunki lokalowe nie pozwalają jednak na organizację tam np. ekspozycji taboru historycznego. Dodajmy także, że przed powstaniem spółki Tramwaje Podmiejskie w 1994 r. zajezdnia Brus wchodziła w struktury MPK, choć przedsiębiorstwo działało wówczas w odmiennej formule prawnej i organizacyjnej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5