Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Za miesiąc nowy system informacji pasażerskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-03-06 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Za miesiąc nowy system informacji pasażerskiej
Wiz. Urząd Miasta Łodzi
Graficzne przedstawienie położenia przystanku i przebiegu linii, nowy wzór rozkładów jazdy, a także duże i czytelne tablice z nazwami przystanków – to elementy nowego wzoru informacji pasażerskiej, jakie wejdą w życie wraz z nowym układem linii. Władze Łodzi chcą, by od 2 kwietnia, wzorem miast zachodnich, informacja pasażerska – dotąd, jak przyznają, wątpliwej jakości – była lepsza, prostsza i bardziej czytelna. Nowa informacja pasażerska ma nie tylko ułatwić podróżowanie obecnym użytkownikom transportu zbiorowego, ale i przekonać do niego nowych pasażerów.

– Osoby, które na co dzień nie przemieszczają się autobusami i tramwajami, powinny mieć szansę dowiedzieć się, dokąd i jak szybko mogą nimi dojechać. Odnalezienie się w przestrzeni i dojazd z punktu A do B powinien być jak najprostszy, także dla kogoś, kto nie zna Łodzi – streszcza podstawowe założenia nowego systemu dyrektor Biura Prezydenta Miasta Tomasz Piotrowski.

Inspiracja: Londyn

Nowa informacja pasażerska opiera się na trzech elementach. Pierwszym z nich jest nowa tablica informacyjna, zawierająca nazwę danego przystanku i numery linii, które z niego odjeżdżają. Drugi – to nowe rozkłady jazdy o zdecydowanie większym kroju pisma. – To ukłon w stronę wszystkich pasażerów, ale przede wszystkim seniorów, którzy często zgłaszali, że dotychczasowe rozkłady było im trudno odczytać – tłumaczy Piotrowski. Ważną zmianą jest nowa forma podania informacji o czasie przejazdu między przystankami: zamiast tabelki po lewej stronie rozkładu pojawi się pozioma „choinka” w formie zbliżonej do tej znanej z wewnętrznej strony bocznych tablic informacyjnych w łódzkich tramwajach.

– Ostatni, trzeci element to wzorowana na rozwiązaniach londyńskich geotargetowana informacja graficzna na temat konkretnego przystanku. Chodzi o dane na temat tego, gdzie jesteśmy, w jakich kierunkach możemy pojechać, oraz schemat nowego systemu transportowego – kończy przedstawiciel UMŁ. Przynajmniej przez pierwszy okres działania nowego układu linii jego schemat będzie wyświetlany w dużych, podświetlanych po zmroku gablotach reklamowych, by zapewnić jak największą rozdzielczość i ułatwić znalezienie niezbędnych informacji. Mieszkaniec będzie mógł dzięki temu zobaczyć, na jakie linie może się przesiąść po wyjściu z pojazdu na dalszym odcinku jego trasy.

1100 nowych kompletów

Nowy system informacji w istocie wydaje się o wiele czytelniejszy i bardziej przejrzysty od dotychczasowego. Władze miasta zamierzają wyposażyć w niego ok. 800 przystanków z nowszymi typami wiat. Starsze wiaty na pozostałych ok. 300 przystanków będą systematycznie, lecz w miarę możliwości finansowych wymieniane, tak by również mogły pomieścić nowy wzór informacji pasażerskiej. Nie wszystkie elementy nowego systemu będą jednak mogły znaleźć zastosowanie w tych miejscach, gdzie w ogóle brakuje wiat, a jedyną infrastrukturą przystankową jest słupek.

Informowanie o nowej siatce połączeń nie ograniczy się jednak do samej zmiany wystroju przystanków. Przed 2 kwietnia każdy mieszkaniec Łodzi znajdzie w skrzynce pocztowej broszurę z informacjami o nowym systemie transportowym. Na marginesie warto zauważyć, że podobną metodę można było zastosować już podczas zapowiadania spotkań konsultacyjnych w sprawie reformy komunikacyjnej – nie byłoby wtedy zapewne głosów łodzian twierdzących, że o spotkaniu na swoim osiedlu dowiedzieli się dopiero po jego zakończeniu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Tramwaj do Lutomierska nie kursuje

Komunikacja

Łódź: Tramwaj do Lutomierska nie kursuje

Kasper Fiszer 02 marca 2017

Łódź: M8C wycofane z linii pabianickiej

Komunikacja

Łódź: M8C wycofane z linii pabianickiej

Kasper Fiszer 01 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5