Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Za 2 tygodnie początek przebudowy kwartału przy Manufakturze

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-02-15 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Za 2 tygodnie początek przebudowy kwartału przy Manufakturze
wiz. Urząd Miasta Łodzi
W Łodzi rozpoczyna się przebudowa jednego z ważniejszych kwartałów w Śródmieściu. Mimo położenia w reprezentacyjnej okolicy (sąsiedztwo centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura, niedaleko Placu Wolności) przestrzeń publiczna jest tu mocno zdegradowana. Przebudowa ulic, wprowadzenie zieleni oraz wytyczenie nowych traktów przez środek kwartału będzie częścią rewitalizacji obszarowej centrum miasta.

4 marca rozpocznie się przebudowa ul. Ogrodowej między Zachodnią a Gdańską. Początkowo Zarząd Inwestycji Miejskich zamierzał podjąć się tej inwestycji w wakacje ubiegłego roku, by wykorzystać zamknięcie skrzyżowania z Gdańską. Ostatecznie jednak cały zakres prac został przesunięty na bieżący rok. Przebudowa będzie początkiem zmian w całym kwartale ulic Ogrodowa-Zachodnia-Legionów-Gdańska (z wyjątkiem Gdańskiej, której metamorfoza na tym odcinku zakończyła się już w roku 2018). Nieco mniejszy zakres będzie miała przebudowa ul. Zachodniej.

Zmiany w całym kwartale mają mieć kompleksowy charakter. – Nie tylko wyremontujemy ulice i posadzimy na nich drzewa, ale także zbudujemy nowe pasaże, które poprowadzą do zielonego ogrodu przy zabytkowym kościele św. Józefa, najstarszej zachowanej łódzkiej świątyni – zapowiada w komunikacie prasowym Zarząd Inwestycji Miejskich. Całości dopełnią trwające już remonty budynków, w tym dawnych ceglanych domów robotniczych zwanych w Łodzi famułami.

Na odcinku Ogrodowej od Gdańskiej do Zachodniej zostanie wymieniona nawierzchnia jezdni. Mimo jej stosunkowo dobrego stanu takie działanie jest konieczne z powodu wymiany instalacji podziemnych. Chodniki zostaną dostosowane do poruszania się osób starszych i niepełnosprawnych, między innymi poprzez montaż płytek dotykowych dla niewidomych i niedowidzących. W przestrzeni miejskiej pojawi się więcej zieleni (głównie krzewy oraz 8 drzew) i małej architektury (ławki, stojaki rowerowe, a także zdrój wody pitnej).

Ulice wyznaczające granice kwartału zostaną połączone trzema przebiciami. Pieszo-rowerowe pasaże będą prowadziły od Legionów 15 do Zachodniej i Ogrodowej oraz od Legionów 25 do Ogrodowej 20 i Gdańskiej 8. Oba otrzymają nawierzchnie z wielobarwnej kostki, zostaną też obsadzone zielenią oraz wyposażone w oświetlenie i meble miejskie. Przy nowych ulicach powstaną też place i skwery. Trzecia z nich, od Ogrodowej 18 do Zachodniej 55, będzie dostępna także dla ruchu samochodów – powstanie przy niej 28 miejsc postojowych.

Sama Ogrodowa powinna zostać przebudowana do końca tego roku. Zakończenie wszystkich inwestycji w kwartale zaplanowano już na 2020 r. W osobnym zadaniu przewidziano przebudowę przyległego odcinka ul. Legionów wraz ze zużytym torowiskiem tramwajowym, jednak jej wykonawcy z powodu zbyt wysokich ofert wciąż nie udało się wybrać.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Niebawem przebudowa kolejnej ulicy w śródmieściu

Przestrzeń

Łódź: Niebawem przebudowa kolejnej ulicy w śródmieściu

Roman Czubiński 06 lutego 2019

Łódź: W centrum przybędzie ulic

Przestrzeń

Łódź: W centrum przybędzie ulic

Roman Czubiński 23 stycznia 2019

Łódź: Plany inwestycji na 2019 rok

Przestrzeń

Łódź: Plany inwestycji na 2019 rok

Roman Czubiński 07 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5