Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź wznawia prace nad tramwajem metropolitalnym

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-08-27 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź wznawia prace nad tramwajem metropolitalnym
Fot. Kasper FiszerTramwaje podmiejskie w Łodzi
Władze Łodzi zamierzają zlecić przygotowanie koreferatu do studium wykonalności inwestycji Łódzki Tramwaj Metropolitalny. Nie wiadomo jednak, kiedy powstanie dokument, a także czy wspólne przedsięwzięcie wszystkich gmin aglomeracji, przez które przejeżdża tramwaj, w ogóle dojdzie do skutku. Część samorządów od dłuższego czasu szuka innych źródeł finansowania remontu zdegradowanej infrastruktury.

Czy szansą dla tramwajowych linii podmiejskich nadal jest projekt Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego? Miał on być wspólną inwestycją Łodzi i wszystkich gmin, przez które przebiegają trasy łączące mniejsze miasta ze stolicą aglomeracji. Na początku lipca Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi poinformował nas, że prace nad jego przygotowaniem zostały wstrzymane, bo nie wszystkie okoliczne samorządy zgodziły się na współfinansowanie niezbędnego koreferatu do opracowanego już studium wykonalności.

Wszystkie gminy zadeklarowały współfinansowanie dokumentacji

ZDiT twierdził, że jednym z miast, które nie zadeklarowało swojego udziału w tym zakresie, był Zgierz. Tamtejszy organizator transportu – Miejskie Usługi Komunikacyjne – stanowczo zaprzeczył jednak stanowisku władz Łodzi, wskazując, że kilkakrotnie zapewniał koordynatora prac o swojej gotowości do poniesienia odpowiedniej części kosztów realizacji dokumentu. Wszystko wskazuje na to, że konflikt pomiędzy sąsiednimi gminami został zażegnany, a Łódź wznowi prace nad koncepcją ŁTM.

– Wszystkie gminy zadeklarowały już chęć współfinansowania koreferatu do studium wykonalności Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego. Po uzupełnieniu dokumentów, m.in. gwarancji wkładu finansowego, przystąpimy do wyboru wykonawcy – zapowiada bowiem Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich UMŁ. To właśnie ZIM przejął obowiązki koordynatora działań, które wcześniej pełnił ZDiT.

UMŁ: Trudno ocenić szanse na realizację ŁTM

Nie wiadomo jednak, kiedy konkretnie ogłoszone zostanie postępowanie w sprawie przygotowania dokumentacji. – Liczymy, że prace nad koreferatem rozpoczną się w najbliższych miesiącach – stwierdza jedynie przedstawiciel ZIM. Powstanie uzupełnienia do studium wykonalności wydaje się zaś niezbędne do podjęcia jakichkolwiek dalszych działań, bo zakładany pierwotnie wkład własny podłódzkich gmin jest dla nich nieosiągalny, brakuje też konkretów dotyczących możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego, a część danych projektowych wymaga aktualizacji.

Należy jednak zadać także pytanie, czy przeprowadzenie wspólnej inwestycji wciąż jest jeszcze możliwe. Część samorządów, głównie Pabianice i Ksawerów, rozpoczęła już bowiem niezależne poszukiwania środków na niezbędny remont zdegradowanej infrastruktury. – Na dziś trudno oceniać szansę realizacji ŁTM – przyznaje Piotr Wasiak.

Koreferat ma wskazać dokładny koszt niezbędnych prac

– Dążymy do realizacji tej inwestycji – deklaruje przy tym przedstawiciel ZIM. – Więcej będziemy mogli powiedzieć po wykonaniu koreferatu, który ma określić szczegółowe koszty przedsięwzięcia – dodaje. Pozostaje jednak jasne, że będą one na tyle wysokie, że samorządy aglomeracji łódzkiej nie będą w stanie ich ponieść bez pomocy z zewnątrz.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgierz: Remont torów czy zawieszenie ruchu?

Komunikacja

Zgierz: Remont torów czy zawieszenie ruchu?

Kasper Fiszer 24 sierpnia 2017

Łódź: Na Dąbrowę nadal autobusem zastępczym

Komunikacja

Łódź: Na Dąbrowę nadal autobusem zastępczym

Kasper Fiszer 23 sierpnia 2017

Łódź: Tramwaj podmiejski znów zwolnił

Komunikacja

Łódź: Tramwaj podmiejski znów zwolnił

Kasper Fiszer 22 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5