Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Woonerf na 6 Sierpnia nabiera kształtów

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2014-04-14 13:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Woonerf na 6 Sierpnia nabiera kształtów
mat. UMŁ
Rozpoczęły się prace przy przebudowie ul. 6 Sierpnia między al. Kościuszki a Piotrkowską. Z woli mieszkańców Łodzi, wyrażonej w ubiegłorocznym głosowaniu nad wnioskami do budżetu obywatelskiego, ulica ma stać się pierwszym w Łodzi woonerfem - "podwórcem miejskim" z pierwszeństwem dla ruchu pieszego.

Wspomniany odcinek został zamknięty dla ruchu z wyjątkiem docelowych wjazdów gospodarczych. Wykonawca prac przystąpił do frezowania nawierzchni. Zakończenie inwestycji ma nastąpić do 30 czerwca.

Po przebudowie ulica zmieni charakter. - Nie będzie to już ulica przelotowa, dojazdowa, ale deptak z możliwością przejazdu samochodów - tłumaczy Bartłomiej Derdzikowski, mieszkaniec okolicy, który zgłosił wniosek do budżetu obywatelskiego. - Zostanie podzielona na dwie części: fragment od strony ul. Piotrkowskiej będzie reprezentacyjny, przeznaczony głównie dla mieszkańców, turystów i restauratorów, którzy będą mogli wykorzystać część szerokości obecnej jezdni dla rozstawienia ogródków gastronomicznych - kontynuuje. Na odcinku tym będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy na wschód. Druga część będzie miała charakter techniczny: zapewni możliwość dojazdów z zaopatrzeniem i możliwość zawrócenia. Ulica otrzyma nawierzchnię z kamienia. Częściowo będzie to granit w wersji znanej już z deptakowego odcinka Piotrkowskiej.

Pas pośrodku ulicy będzie mógł zostać wykorzystany pod ogródki gastronomiczne lub na miejsca postojowe. Parking zajmie też miejsce przyulicznego skweru. - Niestety, miejsc postojowych w okolicy jest bardzo mało - tłumaczy inspirator pomysłu, Bartosz Zimny z Zarządu Dróg i Transportu.

Nie wszystkim mieszkańcom i restauratorom pomysł się podoba. - Uważam, że ruch powinien pozostać dwukierunkowy. Dla naszych klientów kluczowe znaczenie ma możliwość dojazdu samochodem - mówi jeden z nich. Entuzjaści woonerfu odpowiadają, że w miastach zachodnioeuropejskich w miejscach, w których wprowadzono uspokojony ruch, obroty lokali wzrosły.

Nie wiadomo na razie, czy w Łodzi powstaną kolejne podwórce miejskie. W ubiegłym roku podobną inicjatywę zgłoszono w odniesieniu do ul. Miedzianej, wniosek nie uzyskał jednak wymaganej większości. Prawdopodobnie w tym roku zostanie wysunięty ponownie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowe centrum Warszawy – mniej samochodów i krawężników

Przestrzeń

Nowe centrum Warszawy – mniej samochodów i krawężników

Witold Urbanowicz 22 lipca 2014

Lublin: Pieszy – ginący gatunek

Przestrzeń

Lublin: Pieszy – ginący gatunek

Rafał Jasiński 25 czerwca 2014

Kopenhaga: Pół wieku deptaka

Przestrzeń

Kopenhaga: Pół wieku deptaka

Witold Urbanowicz 12 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5