Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Wkrótce remont torowisk w najgorszym stanie

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-12-22 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Wkrótce remont torowisk w najgorszym stanie
fot. Roman CzubińskiTramwaj na pętli Chochoła
Powoli zbliża się wymiana zużytych odcinków torów tramwajowych na Dołach i Teofilowie. Nie można wprawdzie liczyć na ich przebudowę w ciągu najbliższego roku, jednak w tym czasie mają zostać wykonane prace przygotowawcze, tak by inwestycja mogła zacząć się w 2018 r. Władze miasta planują przy tym sięgnięcie po fundusze unijne.

Zarówno ul. Wojska Polskiego na całej długości, jak i końcowy odcinek Aleksandrowskiej (między pętlami Szczecińska i Chochoła) to odcinki w bardzo złym stanie. – Ich eksploatacja zagraża wręcz bezpieczeństwu – podkreśla przewodniczący Doraźnej Komisji łódzkiej Rady Miejskiej ds. Transportu Bartosz Domaszewicz. Awaryjne wyłączenie ich z ruchu oznaczałoby jednak odcięcie dużej części Bałut od komunikacji miejskiej. – Aby uniknąć takiej konieczności, konieczne jest podjęcie działań inwestycyjnych już w przyszłym roku. Chodzi o tworzenie projektów i jednoczesne poszukiwanie środków finansowych, także ze źródeł zewnętrznych – dodaje.

Wkrótce koncepcja...

W uchwalonym stanowisku komisja wskazała na konieczność poszukiwania w przyszłym roku środków na remont. Dokładny koszt inwestycji trudno na razie określić. – Jesteśmy na etapie szacunków. Na pewno będzie to w obu przypadkach po kilkadziesiąt milionów złotych. Można starać się o pozyskanie funduszy unijnych przeznaczonych na transport niskoemisyjny – mówi radny.

Wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec informuje, że ZIM pracuje nad koncepcją przebudowy ul. Wojska Polskiego. – To konieczny etap na drodze do pozyskania decyzji środowiskowej i przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego. Dopiero w kolejnym kroku będzie można ogłosić przetarg na projekt i budowę lub na samą budowę, bo formuła realizacji to jeszcze kwestia otwarta – wyjaśnia.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób inwestycja zmieni układ ulicy: w poprzednich latach pojawiały się plany przebudowy jej na drogę dwujezdniową. Koncepcja przebudowy torowiska i drogi ma zostać przedstawiona w styczniu.

...potem inwestycja

Zdaniem Domaszewicza idealnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie dokumentacji i koncepcji w ciągu wiosny i lata przyszłego roku, a jesienią ogłoszenie przetargu, tak by wykonawca mógł wejść na plac budowy z początkiem 2018 r. W ocenie wicedyrektor ZIM taki harmonogram jest realny. – Zamierzamy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne, ponieważ miasto nie byłoby w stanie przeprowadzić inwestycji z własnych środków – dodaje Mikołajec.

– Projekt dla Aleksandrowskiej już istnieje, ale w dokumencie z 2014 r. muszą być naniesione pewne zmiany – dodaje radny. Jak informowaliśmy ponad dwa lata temu, plany przebudowy torowiska przy Aleksandrowskiej zakładają likwidację jednego z dwóch torów. Pętla Chochoła ma zostać przebudowana tak, by mogły na niej zawracać również autobusy. Perony mają ulec podwyższeniu, a podstacja energetyczna – przebudowie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jakie tramwaje dla Łodzi

Komunikacja

Jakie tramwaje dla Łodzi

Witold Urbanowicz 19 grudnia 2016

Łódź ogłosiła przetarg na 12 tramwajów

Prawo & Finanse

Łódź ogłosiła przetarg na 12 tramwajów

Jakub Dybalski 25 listopada 2016

Ozorków: 46 wróci na Cegielnianą

Komunikacja

Ozorków: 46 wróci na Cegielnianą

Kasper Fiszer 03 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5