Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-05-23 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Skrzyżowanie al. 1 Maja i Wólczańskiej fot. Roman Czubiński
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Łódź: Wkrótce otwarcie kolejnych ulic-ogrodów
Mimo przeszkód łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich kontynuuje przebudowę kolejnych ulic, wchodzących w skład programu „Zielone Polesie”. Z kilkumiesięcznym opóźnieniem kończą się prace na al. 1 Maja i ul. Wólczańskiej. Będzie to pierwsze w mieście skrzyżowanie dwóch „ulic-ogrodów”, mających stać się wizytówką Starego Polesia i magnesem dla nowych mieszkańców.

Odcinki ulic 1 Maja i Wólczańskiej, których przebudowę rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku, zostaną niebawem oddane do użytku. Zużyta nawierzchnia asfaltowa została zastąpiona kostką granitową wraz z galanterią kamienną. Na poszerzonych kosztem jezdni chodnikach ustawiono meble miejskie, w tym stojaki na rowery oraz ławki. Zgodnie z główną ideą ulic-ogrodów posadzono wiele drzew, z których część docelowo osiągnie wysokość nawet 6 metrów. Według Zarządu Zieleni Miejskiej na Wólczańskiej i 1 Maja zasadzono łącznie 28 klonów pospolitych, 6 platanów oraz 4700 krzewów ozdobnych, w tym róż, trzmielin, bukszpanów, hortensji oraz barwinków.

Zmiany nastąpią również w dziedzinie organizacji ruchu samochodowego. Skrzyżowanie al. 1 Maja i Wólczańskiej stanie się równorzędne. Oba odcinki staną się strefami zamieszkania: na całej szerokości jezdni pierwszeństwo przed samochodami będą mieli piesi. Kierowcy nie będą mogli przekraczać prędkości 20 km/h. Dodatkowo na Wólczańskiej zostanie wprowadzony kontraruch dla rowerów, podczas gdy samochodem nadal będzie można jeździć tędy tylko w jednym kierunku – z północy na południe. Przed przebudową również można było jechać rowerem pod prąd, jednak udogodnienie to miało formę wydzielonego kontrapasa.

Kolejna zmiana dotyczy liczby miejsc parkingowych na obu ulicach. Wprawdzie na al. 1 Maja pod Akademią Muzyczną z powodu urządzenia placu pod siedzibą uczelni jest ich nieco mniej, jednak miejsc przybyło na Wólczańskiej w pobliżu siedziby Teatru Arlekin.

Wbrew początkowym zapowiedziom na tarczy skrzyżowania nie będzie natomiast ułożonego z kostki ozdobnego wzoru. ZIM planował ułożenie z kostki róży wiatrów, jednak po fali krytyki części środowisk zasygnalizował możliwość wykonania innego, bardziej osadzonego w łódzkich realiach motywu. Ostatecznie jednak skrzyżowanie zostało wykonane bez takiej ozdoby.

Obie ulice miały początkowo zostać oddane do użytku jeszcze w ubiegłym roku. Na przeszkodzie, podobnie jak w przypadku innych ulic na Starym Polesiu, stanęły jednak niespodzianki związane z infrastrukturą podziemną (konieczność wykonania nieplanowanych wcześniej prac i złe umiejscowienie instalacji na mapach). Potem, po przerwie zimowej, rozpoczęcie prac zostało wstrzymane z powodu zmrożenia gruntu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Zmiany w koncepcjach ulic-ogrodów

Przestrzeń

Łódź: Zmiany w koncepcjach ulic-ogrodów

Roman Czubiński 21 lutego 2018

Łódź: Wólczańska kolejną ulicą-ogrodem

Przestrzeń

Łódź: Wólczańska kolejną ulicą-ogrodem

Roman Czubiński 14 września 2017

Łódź: Zmiany w programie Zielone Polesie

Przestrzeń

Łódź: Zmiany w programie Zielone Polesie

Roman Czubiński 15 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5