Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Więcej autobusów bez biletomatów

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-07-05 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Więcej autobusów bez biletomatów
Fot. Kasper FiszerAutobus zgierskiego Markabu na linii do Łodzi
Po przejęciu części zadań na liniach Z45 i Z46 przez Zgierskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Markab w Łodzi funkcjonuje już sześć tras autobusowych, na których pasażerowie nie mogą korzystać z biletomatów. Biletów nie sprzedają także kierowcy. To istotny problem, bo wspomniane linie mają charakter podmiejski i przebiegają przez miejscowości, w których trudno kupić bilet w tradycyjnej sieci sprzedaży.

Jak poinformowało na swoim profilu na portalu Facebook łódzkie MPK, od początku lipca część przewozów na zastępczych liniach Z45 i Z46 realizować będzie zgierskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej Markab. Firma wystawi swoje autobusy na dwóch brygadach obsadzanych dotychczas przez MPK-Łódź. Przewoźnikiem w przypadku pozostałych kursów będzie nadal miejska spółka z Łodzi.

Kursy Markabu nie są oznaczone na rozkładach jazdy

Takie rozwiązanie już od dłuższego czasu rozważane było przez samorządy organizujące komunikację zastępczą za zawieszone linie tramwajowe 45 (Łódź – Zgierz) i 46 (Łódź – Zgierz – Ozorków). Ostateczne jego wdrożenie w życie można powiązać z niedawnymi zakupami taborowymi, w wyniku których Markab pozyskał także autobusy przegubowe. To właśnie przegubowce mają realizować kursy do Łodzi.

Zmiana oznacza jednak dla pasażerów istotne problemy. Kursów obsługiwanych przez firmę ze Zgierza nie oznaczono bowiem w żaden sposób w rozkładzie jazdy, a pojazdy Markabu nie są wyposażone w biletomaty będące standardem w pojazdach MPK. Jednak nawet wiedząc, że o danej godzinie odjedzie autobus Markabu, w wielu przypadkach podróżni nie będą w stanie przygotować się do podróży. Na terenie Ozorkowa czy gminy Zgierz sieć dystrybucji biletów łódzkich jest bowiem śladowa.

Jeszcze jeden wyjątek od reguły

Po raz kolejny w systemie łódzkiej komunikacji miejskiej pojawiają się więc wyjątki od zasady dystrybucji biletów w każdym pojeździe. Opłaty za przejazd nie można bowiem uiścić także u kierowcy. Pozostałe przypadki to linie 6 i 61 – obie także obsługiwane przez Markab i łączące Łódź ze Zgierzem – oraz 201 i 202 organizowane przez gminę Andrespol przy współpracy z Zarządem Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Przewozy do Bedonia i Janówki obsługują prywatne firmy Plus Tour i Kris Tour.

– W sprawie biletomatów rozmawialiśmy z gminą Andrespol – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZDiT. – Opisane w umowie [pomiędzy Andrespolem a Łodzią] kwestie wyposażenia pojazdów były wpisane jako zalecane, jednak nie obligatoryjne. Andrespol, choć przychylał się do naszych wymogów, ze względu na obecną, relatywnie krótką umowę [z operatorami] i trudności w pozyskaniu przewoźników [opisywaliśmy je na naszych łamach] zrezygnował z biletomatów, urządzeń GPS i wymogu kolorystycznego. Rozumiejąc aspekty gminy, prosiliśmy o zawarcie tego w kolejnym przetargu obejmującym dłuższy okres – informuje nasz rozmówca.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Warszawskie wybierają biletomaty Mennicy za 26 mln zł

Mobilność

Tramwaje Warszawskie wybierają biletomaty Mennicy za 26 mln zł

Witold Urbanowicz 17 maja 2018

Pabianice z biletomatami Mery

Komunikacja

Pabianice z biletomatami Mery

Kasper Fiszer 16 maja 2018

W Grudziądzu pojawią się nowe biletomaty

Komunikacja

W Grudziądzu pojawią się nowe biletomaty

Przemysław Farsewicz 11 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5